Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 13-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
2.09.2023

Nowa Szkoła Podstawowa w Siechnicach - zabrzmi pierwszy dzwonek!

Nadchodzący rok szkolny będzie wyjątkowy dla siechnickich uczniów. 4 wrzesnia rozpocznie się nauka w nowym budynku Szkoły Podstawowej nr 2. Zlokalizowany przy ul. Osiedlowej kompleks to m.in. 24 sale lekcyjne, stołówka, biblioteka, hala sportowa i boisko zewnętrzne. Zaplanowano również dzień otwarty szkoły - zobacz szczegóły.

Siechnice: Nowa Szkoła Podstawowa w Siechnicach - zabrzmi pierwszy dzwonek!
fot. mat. prasowy UM w Siechnicach

Nowa Szkoła Podstawowa w Siechnicach to ponad 5200 m2 powierzchni użytkowej. W budynku ulokowano 24 sale lekcyjne (w tym wyspecjalizowane pracownie jak informatyczna i językowa), stołówkę, bibliotekę, dwie świetlice, pokój nauczycielski, zaplecze administracyjne i socjalne dla personelu szkoły, szatnie.

Dodatkowo do dyspozycji uczniów będzie również hala sportowa (ponad 700 m2) i dwie sale fitness. Na zewnątrz kompleksu znajduje się wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią, bieżnia oraz zewnętrzna toaleta.

W nowym budynku uczyć się będą dzieci z klas 1-5 nie tylko z rejonu Siechnic ale także Groblic, Zębic, Sulęcina i Grodziszowa.

Koszt budowy kompleksu to ponad 41 mln zł. Jak podaje Urząd Miejski dzięki dofinansowaniom udało się pokryć prawie 45% tej kwoty. Zakup mebli i wyposażenia pochłonął kolejne 2,5 mln zł.

(fot. materiały prasowe UM Siechnice)

Nie kryjący zadowolenia z przekazywanej do użytkowania inwestycji Burmistrz Siechnic Milan Ušák, mówi, że nowoczesny obiekt pozwoli zorganizować w bardzo dobrych warunkach naukę dla blisko 700 uczniów z klas od pierwszej do piątej. Jednocześnie zwraca uwagę na to, iż 260 uczniów z klas starszych tj. od szóstej do ósmej będzie uczęszczało nadal do istniejącego budynku szkolnego przy ul. Księżnej Anny z Przemyślidów 6.

Tym samym Szkoła Podstawowa nr 2 będzie prowadziła zajęcia w dwóch budynkach, co zostało w opinii Kuratorium oświaty określone jako działanie bardzo uzasadnione i gwarantujące wszystkim uczniom lepsze warunki nauki.

- czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Miejskiego

Uroczystość otwarcia Szkoły Podstawowej nr 2 w Siechnicach przy ul. Osiedlowej 2 odbędzie się 4 września (poniedziałek) o godzinie 9:00.
 

Budynek wzorem do naśladowania przez samorządy

Gdy w 2014 roku rozstrzygany był konkurs na projekt architektoniczny wiadomo było, że będzie to wyjątkowy budynek. Nie tylko miał przyciągać uwagę formą, ale również spełniać warunki budynku pasywnego, przyjaznego środowisku, co za tym idzie generować jak najmniejsze koszty eksploatacyjne. Zwyciężył projekt studia architektury Siergiej z Wrocławia.

Efekt energooszczędności został uzyskany poprzez zastosowanie szeregu istotnych rozwiązań. Zadbano o wysoką szczelność oraz izolacyjność przegród i stolarki zewnętrznej, wyeliminowano tzw. „mostki cieplne” a przeszklenia są głównie zorientowane na kierunek południowy. Obiekt jest wyposażony w wentylację z odzyskiem ciepła, pompy ciepła – gruntową i powietrzną, energooszczędne oświetlenie LED. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne, ponieważ minimalizuje dzięki temu koszty eksploatacyjne.

O wyjątkowości tego budynku świadczy to, że będzie on pełnił funkcję demonstracyjną – jako wzorcowe rozwiązanie, które powinno być kopiowane przez inne samorządy w Polsce.

- czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Miejskiego

Inwestycja z przeszkodami

Budowa szkoły rozpoczęła się w 2017 roku. Nie była to łatwa do zakończenia inwestycja - najpierw budowa została wstrzymana z powodu opóźnień wykonawcy, później brak ofert lub zbyt drogie propozycje w przetargach. Rozpoczęta budowa czekała na dokończenie. O wyłonieniu finalnego wykonawcy pisaliśmy w artykule Są środki na kontynuację budowy nowej szkoły podstawowej w Siechnicach.

Ostatnie miesiące wskazywały na to, że tym razem termin uda się dotrzymać (poniżej zdjęcia z maja 2023)

(fot. siechnice.com.pl, maj 2023)

Dzień Otwarty Nowej Szkoły

Otwarcie nowej szkoły to ważna informacja nie tyko dla uczniów, ale również dla całej lokalnej społeczności. Doskonałą okazją do przyjrzenia się kompleksowi przy ul Osiedlowej z bliska będzie “Dzień otwarty”, zaplanowany na sobotę, 9 września w godzinach 10:00 - 17:00. Oprócz zwiedzania szkoły w programie m. in. prezentacje lokalnych klubów sportowych, turniej piłki nożnej czy animacje dla najmłodszych.

Nowa szkoła z pewnością będzie miejscem wielu lokalnych wydarzeń - już w niedzielę, 10 września w nowym budynku odbędzie się Akcja Biała Niedziela.

Zobacz też: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szkoły podstawowej (zdjęcia)