Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Radar burz na żywo. Sprawdź gdzie jest burza

Zapraszamy do śledzenia bieżącej sytuacji meteo na radarze wyładowań atmosferycznych. W okresie wiosenno-letnim szczególnie wzrasta liczba i intensywność burz. Warto na bieżąco śledzić komunikaty meteorologiczne. Aktualną sytuację pogodową możemy również zobaczyć na radarze wyładowań atmosferycznych.

Radar wyładowań - zobacz gdzie jest burza?

Poniżej prezentujemy radar burz - mapę wyładowań atmosferycznych na terenie całego kraju. Śledząc wyładowania możemy określić kierunek przesuwania się burz - białe kropki, to wyładowania w ostatnich 20 minutach. Ciemno czerwone - to te dostrzeżone w ciągu ostatnich 2 godzin. Aby zaktualizować należy odświeżyć stronę, (źródło: pl.blitzortung.org)


 

Jak zachować się podczas burzy

Podczas burz należy śledzić na bieżąco sytuację pogodową i komunikaty, szczególnie w czasie obowiązywania ostrzeżeń wydawanych przez IMGW. Aby zachować bezpieczeństwo podczas burzy należy przestrzegać kilku zasad:

 • pozostań w domu jeśli to możliwe,
 • zabezpiecz drzwi, okna, przedmioty na parapecie i balkonie,
 • odłącz od prądu sprzęt domowy,
 • jeżeli jedziesz autem - zjedź na parking z dala od drzew,
 • jeżeli pływasz - wyjdź z wody i oddal się od brzegu,
 • jeżeli jesteś w górach - zejdź jak najszybciej ze szczytu,
 • unikaj otwartych przestrzeni,
 • nie stój pod jedynym w okolicy drzewem lub masztem,
 • unikaj dotykania metalowych przedmiotów,
 • jeżeli zauważysz niebezpieczne zdarzenie - zadzwoń po pomoc.
   

Poziomy ostrzeżeń meteorologicznych

IMGW wydaje ostrzeżenia określając je poziomami - od pierwszego (najmniej niebezpieczne) do trzeciego (najbardziej niebezpieczne). Stosuje się również stopniowanie kolorami - od żółtego, przez pomarańczowy, do czerwonego.

Pierwszy, najniższy stopień ostrzeżenia dotyczy sytuacji, gdy pojawiają się warunki meteorologiczne sprzyjające powstawaniu niebezpiecznych zjawisk. Zjawiska te mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.Pogoda będzie potencjalnie niebezpieczna, należy zachować ostrożność, może zaistnieć potrzeba zmiany planów, mogą wystąpić utrudnienia drogowe. Należy śledzić komunikaty i unikać zbędnego ryzyka.

Drugi stopień w trzystopniowej skali to ostrzeżenie, które przewiduje występowanie niebezpiecznych zjawisk - dodatkowo mogących nieść duże straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia. Warunki pogodowe silnie utrudnić mogą prowadzenie działalności. Możliwe szkody i wypadki. Zaleca się dużą ostrożność oraz śledzenie komunikatów. Należy również dostosować plany do warunków pogodowych, stosować się do porad udzielonych przez władze.

Trzeci stopień ostrzeżenia, w odróżnieniu od powyższych przewiduj, że zjawiska będą bardzo intensywne i mogą powodować bardzo duże szkody - nawet o rozmiarach katastrof. Zdarzenia pogodowe mogą zagrażać życiu. Zalecana najwyższa ostrożność oraz częste śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać zaleceń wydawanych przez służby ratownicze.

Zobacz jak wygląda rynek w Siechnicach - na żywo

Aktualną sytuację pogodową można śledzić również dzięki kamerze na żywo prezentującej rynek w Siechnicach. Zobacz więcej w dziale Kamera internetowa Siechnice Ratusz.


 

Pogoda w Siechnicach

Deszcz, burze, a może słoneczna pogoda? Aktualną prognozę dla Siechnic prezentujemy w dziale pogoda i smog. Prognoza obejmuje najbliższe pięć dni.

 • Zobacz również