Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 19-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
8.03.2020

Są środki na kontynuację budowy nowej szkoły podstawowej w Siechnicach [aktualizacja]

W piątek, 6 marca 2020 roku na zwołanej w trybie nadzwyczajnym XXII Sesji Rady Miejskiej Radni przyjęli uchwałę przesuwającą kwotę 6,1 mln zł z rezerwy inwestycyjnej na dokończenie budowy Szkoły Podstawowej w Siechnicach.

Siechnice: Są środki na kontynuację budowy nowej szkoły podstawowej w Siechnicach [aktualizacja]
fot. wizualizacja szkoły autorstwa Siergiej Studio Architektury

Aktualizacja (10.03.2020): Zgodnie z zapowiedzią rozstrzygnięty został przetarg na kontynuację budowy nowej szkoły podstawowej i sali gimnastycznej w Siechnicach. Wybrana została oferta firmy ZURiP S.A opiewająca na kwotę 20 541 000 zł.

---

Radni wszystkich klubów zagłosowali ponad podziałami za zmianą uchwały budżetowej na 2020 rok. Już na etapie przygotowywania budżetu przewidywano, że rezerwa inwestycyjna może być przeznaczona na dokończenie budowy szkoły w Siechnicach. Przyjęta uchwała pozwoli na wybór oferty w przetargu, a co za tym idzie po długiej przerwie będą mogły ruszyć prace budowlane.
 

Inwestycja rozpoczęta w 2017 roku

Budowę nowej szkoły podstawowej w Siechnicach rozpoczęto w 2017 roku. Pasywny, nowoczesny budynek miał być gotowy na rok szkolny 2018/2019. Jednak z powodu znacznych opóźnień w realizacji inwestycji Gmina Siechnice odstąpiła od umowy z wykonawcą. Od początku 2019 roku ogłaszane były kolejne przetargi na kontynuację inwestycji. Oferty okazywały się jednak zbyt drogie, a rozpoczęta budowa czekała na ukończenie.

Więcej o inwestycji i przetargach pisaliśmy w artykule: Co dalej z budową nowej szkoły podstawowej w Siechnicach?
 

Ostatni przetarg - styczeń 2020 roku

Ostatni przetarg na kontynuację budowy szkoły rozpisany został na początku stycznia. Po otwarciu ofert, 18 lutego, okazało się ponownie, że ceny zaproponowane przez wykonawców (20,5 mln oraz 22,9 mln zł) znacznie przekraczają kwotę 13,162 mln zł, którą Gmina Siechnice zamierzała przeznaczyć na tą inwestycję.

Przegłosowane w miniony piątek zmiany w budżecie pozwolą na wybór oferty i dokończenie budowy. Wykonawca na realizację inwestycji ma 17 miesięcy.
 

Gmina walczy o odszkodowanie

Na posiedzeniu Rady Miejskiej Burmistrz Siechnic Milan Ušák poinformował, że zostało złożone powództwo w sądzie przeciwko poprzedniemu wykonawcy w celu uzyskania odszkodowania. Za odstąpienie od umowy z winy wykonawcy Gmina żąda około 3,3 mln zł. Jeżeli okaże się, że podczas kończenia inwestycji szkoda poniesiona przez gminę jest większa, gmina starać się ma o wyższą rekompensatę.

Zobacz też: