Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
18.09.2022

Budowa ośrodka zdrowia: Umowa z wykonawcą rozwiązana. Co dalej? [zdjęcia]

Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna potwierdziła, że rozwiązana została umowa z wykonawcą nowego ośrodka zdrowia. Jak czytamy w komunikacie, spółka ERBUD domagała się znacznego zwiększenia wynagrodzenia. Co dalej z budową ośrodka zdrowia w Siechnicach? Zobacz aktualne zdjęcia inwestycji.

Siechnice: Budowa ośrodka zdrowia: Umowa z wykonawcą rozwiązana. Co dalej? [zdjęcia]

Konkurs, umowa i realizacja

Konkurs na projekt nowego ośrodka zdrowia w Siechnicach rozstrzygnięty został w 2016 roku. W październiku 2018 r. rozpoczęły się przygotowania terenu pod inwestycję.

W lutym 2021 roku poznaliśmy wykonawcę ośrodka - w przetargu zwyciężyła firma ERBUD. Pierwotnie prace zaplanowano na 24 miesiące, a koszt inwestycji miał wynieść prawie 24,6 mln zł.

Do sierpnia br. mogliśmy obserwować postępujące prace budowlane. Z ziemi zaczęła wyłaniać się bryła obiektu - postawiona została część podziemna, parter oraz część pierwszego piętra. Po fiasku rozmów prace stanęły, rozpoczęło się porządkowanie terenu. Na początku września wykonawca wywiózł kontenery pracownicze z terenu budowy.

Brak porozumienia z wykonawcą

Jak podaje Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna wykonawca domagał się zwiększenia finansowania o ok. 7 milionów złotych. Wnioskował też o wydłużenie terminu robót o kilka miesięcy. Według Inwestora zwiększenie wynagrodzenia o taką kwotę było nieuzasadnione.

Spółka zaproponowała zmianę wynagrodzenia o kwotę 3.013.500,00 złotych brutto. Kwota została wyliczona w oparciu o wskaźniki GUS oraz wytyczne Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Intensywne rozmowy z wykonawcą nie przyniosły porozumienia, ponieważ nie był on zainteresowany ograniczeniem swoich żądań
- argumentuje SISK.

Firma ERBUD jako podstawę prawną odstąpienia od umowy wskazała art. 649 (4) par. 1 k.c:

Jeżeli wykonawca (generalny wykonawca) nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niż 45 dni, uprawniony jest do odstąpienia od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia

Co dalej z budową ośrodka?

Obecnie SISK inwentaryzuje i przejął teren budowy, weryfikuje ostatecznie jakość wykonanych robót oraz przygotowuje kolejne postępowania w celu dokończenia budowy - czytamy w komunikacie.

O budowie nowego Ośrodka Zdrowia pisaliśmy w poprzednich artykułach:

Informacja na podstawie komunikatu SISK,
fot. mat. własne

  • Więcej
  • w kategorii inne