Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 03-03-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
17.07.2022

Podwyżka opłat za wodę i ścieki. Zobacz ile zapłacisz

Od 5 lipca obowiązuje nowa taryfa opłat za dostawę wody i odbiór ścieków na terenie gminy Siechnice. Cennik zatwierdzony przez Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie obejmuje okres trzech lat.

Siechnice: Podwyżka opłat za wodę i ścieki. Zobacz ile zapłacisz

Taryfikator przewiduje ceny za dostawę wody i odbiór ścieków na najbliższe trzy lata - z coroczną aktualizacją cen. Od 5 lipca 2022 stawka za dostawę 1m3 wody wynosi 5,28 zł, a za odbiór 1m3 ścieków 9,05 zł, co łącznie daje 14,33 zł za 1m3.

Takie ceny obowiązywać będą przez rok. W przyjętej taryfie zaplanowane są ceny na kolejne lata - od 5 lipca 2023 (woda 5.44, ścieki 9.01) oraz od 5 lipca 2024 (woda 5.51, ścieki 9.54)

Poprzednia taryfa, uchwalona w 2018 roku na koniec obowiązywania, tj. do 4 lipca 2022 roku zakładała cenę 13,03 zł za dostawę wody i odbiór 1m3 ścieków.

Do podawanych kwot należy doliczyć 8% VAT.

Załóżmy, że przeciętne zużycie wody i ścieków w mieszkaniu dla dwóch osób to około 6m3. Taka rodzina zapłaci rachunek w wysokości 92,82 zł. Według poprzednich stawek było to 84,42 zł. Oczywiście wraz ze wzrostem liczby domowników rośnie zużycie mediów, a podwyżka może być bardziej dotkliwa.
 

Dlaczego opłaty wzrosły?

Zakład Gospodarki Komunalnej w Siechnicach podał szereg przyczyn, które stoją za wzrostem cen. Przede wszystkim wzrosły koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oprócz podwyżek opłat za prąd ZGK wymienia m.in. większy koszt wynagrodzeń pracowników, zmiana cen zagospodarowania osadów ściekowych, wyższe podatki od nieruchomości, czy dotykająca wszystkich inflacja.

Na prognozowany wzrost opłat za wodę i ścieki dodatkowo wpływ ma sytuacja makroekonomiczna. W wielu obszarach nastąpiły znaczne wzrosty kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w tym ZGK. W szczególności dotyczą one zmian cen energii, zmian cen odbioru i zagospodarowania osadów ściekowych, zmian stawek podatku od nieruchomości, zmian kosztów wynagrodzeń oraz wzrost poziomu inflacji- czytamy w analizie kosztów ZGK

Na podstawie:
ZGK- informacja o zmianie taryfy, Cennik

  • Więcej
  • w kategorii inne