Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 18-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
6.11.2022

Siechnice w czołówce miast z największym przyrostem naturalnym w Polsce

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego Siechnice znalazły się w czołówce miast z największym przyrostem naturalnym. Przez ostatnie dziesięć lat wyniósł on 70%. Podobnie sytuacja ma się w pobliskiej gminie Długołęka. Na podium za to znalazła się sąsiadująca z Siechnicami gmina Czernica.

Siechnice: Siechnice w czołówce miast z największym przyrostem naturalnym w Polsce

Województwo dolnośląskie, w zestawieniu miast o największym przyroście naturalnym, w ciągu ostatniej dekady pojawia się aż trzy razy. Obrazuje to fakt, że jest to region, gdzie występuje wysoki poziom migracji. Mieszkańców wciąż przybywa, a obszary należące do tej części kraju wydają się zatem być z różnych względów atrakcyjne. Coraz większa liczba zamieszkujących województwo ludzi niestety nie powoduje, że jego przychody z podatków są coraz wyższe.

Siechnice, to także gmina, gdzie w ciągu ostatnich dziesięciu lat bardzo wzrosła liczba dostępnych dla ludzi mieszkań. Według danych, wynosi ona 88,2%. Gminy Czernica i Długołęka, zajmują w tym wypadku dwa pierwsze miejsca, z przyrostami na poziomach 106,1% oraz 87,1%.

Narodowy Spis Ludności 2021 - Polska i Dolny Śląsk

Z Narodowego Spisu Ludności, który wykonany został w 2021 roku wynika, że liczba ludności w Polsce wyniosła na tamten moment 38 036 118. Było to o 475 706 mniej, niż w roku 2011. Liczba dostępnych mieszkać natomiast wzrosła o 12,8 %.

Naturalnie, zdecydowanie więcej lokali mieszkalnych, pojawia się na terenach miast, niż wsi. Zaobserwowano ich wzrost o 13,4%. Mimo wszystko, także na niewielkich wiejskich obszarach pojawił się wzrost budynków mieszkalnych i wyniósł 11,6%.

Województwo dolnośląskie to także jeden z czołowych obszarów, na którym ilość potencjalnych miejsc do zamieszkania sporo wzrosła, względem roku 2011. Należy jednak dodać, że w tej kwestii w czołówce pojawiają się zarówno województwa pomorskie, mazowieckie oraz wielkopolskie. Zwiększająca się liczba przybywających do tych regionów mieszkańców, z pewnością poniekąd przyczynia się do takiego stanu rzeczy. Ze spisu przeprowadzonego rok temu, wynika również, że aż 59,8 % ludzi na swoje miejsce zamieszkania wybiera miasta, a 40,2% wieś.

Jeżeli chodzi o płeć żyjących w naszym kraju ludzi, to odnotowano niewielką przewagę kobiet, ( 19 647 224), nad mężczyznami ( 18 388 894). Podczas poprzedniego spisu, sytuacja wyglądała całkiem podobnie. Panie stanowiły wówczas 51,6 % wszystkich mieszkańców, a Panowie 48,4%. Warto także nadmienić, że w Polsce nadal mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Jeszcze dziesięć lat temu, w niewielu gminach odnotowano duży odsetek mieszkańców powyżej 65 roku życia. Dla porównania, w ubiegłorocznym spisie, takich gmin było aż dziesięciokrotnie więcej.

  • Więcej
  • w kategorii inne