Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-04-2021
Reklama w serwisie · Kup banner online
18.11.2019

Przetarg na nowy Ośrodek Zdrowia: oferty droższe niż zakładano

Na początku listopada otwarte zostały oferty złożone w przetargu na budowę Gminnego Ośrodka Zdrowia w Siechnicach. Do realizacji zadania zgłosiły się dwie firmy. Zaproponowany koszt budowy przewyższał środki, które zmierzał wydać zamawiający.

Siechnice: Przetarg na nowy Ośrodek Zdrowia: oferty droższe niż zakładano
fot. Projekt Ośrodka Zdrowia w Siechnicach / jojko+nawrocki architekci

Przetarg na budowę Gminnego Ośrodka Zdrowia w Siechnicach ogłoszony został na początku września. Projekt przewiduje realizację budynku w standardzie budownictwa pasywnego z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Obiekt ma powstać w centrum Siechnic - między ul. Jana Pawła II i ul. Kościelną, w pobliżu Ratusza.

Termin składania ofert w przetargu upłynął w dniu 5.11.2019 r. Zamawiający, Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna Sp. z o.o. na finansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć kwotę 19 557 000 zł.

Oferty złożyli:

 • Pre-Fabrykat sp. z o.o. (Miłków, ul. Brzezie Karkonoskie 2, 58-540 Karpacz), cena brutto 29 398 916,73 zł
 • Obis2 Andrzej Ślązak (ul. Rybnicka 64, 52-016 Wrocław), cena brutto 35 134 986,13 zł

Najniższa kwota zaproponowana przez wykonawców przewyższa planowany wydatek o prawie 10 mln zł.

W styczniu 2019 roku na sesji Rady Miejskiej odbyło się głosowanie nad usunięciem tej inwestycji z wieloletniej prognozy finansowej. Po burzliwych obradach wniosek w sprawie wykreślenia wydatków przeznaczonych na budowę Gminnego Ośrodka Zdrowia został odrzucony.

Temat budowy ośrodka poruszony został również podczas Zebrania Mieszkańców Siechnic, 15 listopada 2019 roku. Burmistrz Milan Ušák poinformował o pracach w ramach tej inwestycji i przyznał, że jej realizacja może się opóźnić: Te oferty przekraczają przeznaczone środki i będziemy zarówno ze Spółką [Siechnicką Inwestycyjną Spółką Komunalną - red.] jak i z Państwem Radnymi pewnie w najbliższych tygodniach naradzać się, jakie rozwiązania możemy przyjąć, żeby ta budowa wreszcie zaistniała. Nie jest oczywiście wykluczone to, że ona będzie musiała się w związku z powyższym opóźnić w czasie.
 

Nowy Ośrodek Zdrowia w Siechnicach

Konkurs na projekt nowego Ośrodka Zdrowia rozstrzygnięty został pod koniec 2016 roku. Pierwsze miejsce zdobyła propozycja pracowni jojko+nawrocki architekci z Katowic. W październiku 2018 r. rozpoczęły się prace ziemne na terenie, na którym powstać ma ośrodek zdrowia.

Budynek ma być zrealizowany w technologii pasywnej (niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania) i posiadać dwie kondygnacje użytkowe. W projekcie przewidziano parking podziemny oraz na poziomie terenu. Wjazd na teren ośrodka ma się odbywać od ulicy Jana Pawła II.

W budynku, według przetargu, przewidziano następujące funkcje:

 • podstawowa opieka zdrowotna - poradnia dla dorosłych: rejestracja, poczekalnia, gabinety diagnostyczne, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, magazyn leków, magazyn dokumentów, administracja, pomieszczenia pielęgniarek, pomieszczenia sanitarne,
 • podstawowa opieka zdrowotna - poradnia pediatryczna, podzielona na część dzieci zdrowych i dzieci chorych, z niezależnymi wejściami: poczekalnie, gabinety diagnostyczne, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, osobne pomieszczenia higieniczno-sanitarne,
 • przychodnia specjalistyczna: rejestracja, poczekalnie, gabinety diagnostyczne, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, pracownia rtg, laboratorium analityczne, sala zabiegowa z pomieszczeniami obsługującymi, sterylizatornia, pomieszczenia higieniczno-sanitarne,
 • apteka, jako niezależna strefa z przeznaczeniem na wynajem,
 • rehabilitacja: rejestracja, sale rehabilitacji, szatnie pacjentów oraz szatnie personelu, sanitariaty,
 • biurowa: pomieszczenia administracji, sala konferencyjna,
 • zaplecze sanitarno-techniczne: szatnie i sanitariaty dla personelu, pomieszczenia socjalne i wypoczynku, pomieszczenia techniczne i gospodarcze garaż podziemny.

Zobacz też:

 • Więcej
 • w kategorii inne
Wczytuję komentarze...