Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 26-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
17.06.2020

Początek sezonu kąpielowego na Błękitnej Lagunie już w najbliższy weekend!

Już w najbliższy weekend ma ruszyć sezon kąpielowy w Siechnicach. Dotychczas choć otoczenie Laguny było dostępne dla spacerowiczów i plażowiczów, kąpiel była zabroniona. Na otwarcie kąpieliska Mieszkańcy musieli poczekać dłużej niż zwykle - najpierw opóźnienia wynikały z obostrzeń związanych COVID-19, później problemem okazały się niekorzystne wyniki badania jakości wody. Teraz, gdy Główny Inspektorat Sanitarny dopuścił kąpielisko do użytku nic nie stoi na przeszkodzie aby w pełni korzystać z uroków Błękitnej Laguny w Siechnicach.

Siechnice: Początek sezonu kąpielowego na Błękitnej Lagunie już w najbliższy weekend!
fot. czerwiec 2019 r., w głębi wyznaczone strefy kąpieli

Błękitna Laguna w Siechnicach czynna będzie codziennie od godziny 10:00 do 19:00. W godzinach otwarcia kąpieliska nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będzie Wodna Służba Ratownicza, a przy brzegu powstanie wodny plac zabaw.
 

Kajaki i rowery wodne - wypożyczalnia sprzętu wodnego

Od 5 czerwca przy Błękitnej Lagunie w Siechnicach funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Za 30 minut korzystania z kajaków zapłacimy 10 zł, a za godzinę - 15 zł. Koszt wypożyczenia rowerów wodnych to 15 zł za 30 minut, 30 zł za godzinę. W dni deszczowe możemy liczyć na zniżkę 50%. Zobacz pełny cennik wypożyczalni.
 

Opłaty za parking - darmowy wjazd tylko z kartą

Wraz z rozpoczęciem sezonu kąpielowego mają wrócić opłaty za parking przy kąpielisku. Mieszkańcy Gminy Siechnice mogą wyrobić bezpłatne karty parkingowe w Urzędzie Miejskim. Co ważne w tym roku z powodu ograniczeń związanych z pandemią honorowane będą również karty wydane w roku poprzednim (link do informacji o opłatach w 2019 roku). Sam wstęp na kąpielisko jest bezpłatny.

Woda to żywioł - pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa

W sezonie 2018 na Błękitnej Lagunie utonął młody mężczyzna. Niestety to jedna z wielu tragedii, które co roku nasilają się w okresie letnim. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od 1 kwietnia 2020 roku odnotowano aż 92 utonięcia (dane na dzień 13 czerwca). Pamiętajmy o stosowaniu się do ogólnych zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz poleceń ratowników.

Zasady ostrożności związane z COVID-19

W czasie zagrożenia koronawirusem osoby korzystające z kąpielisk powinny zachować ostrożność. Zalecania Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczą przede wszystkim zachowania dystansu społecznego (również w wodzie), korzystania z własnego sprzętu turystycznego oraz częstej dezynfekcji rąk.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla korzystających z kąpielisk:

  • zachowaj dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych na całym obszarze obiektu, również podczas kąpieli w wodzie (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących),
  • unikaj zatłoczonych miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska,
  • stosuj środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa,
  • zasłaniaj usta i nos (używając chusteczki) podczas kaszlu i kichania
  • korzystaj z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych,
  • dbaj o higienę rąk (myj ręce po kontakcie z powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku)
  • zachowuj czystość w otoczeniu.

Osoby przebywające na kwarantannie lub izolacji lub mogące mieć styczność z osobą podejrzaną o zakażenie nie powinny korzystać z kąpielisk. Dbając o siebie i innych powinniśmy unikać kontaktu z innymi osobami w przypadku podwyższonej ciepłoty ciała, złego samopoczucia, infekcji lub objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
 

Opóźnienia w rozpoczęciu sezonu - obostrzenia, zła jakość wody

Na początku sezonu, 1 czerwca w Polsce ruszyło 18 z 623 kąpielisk. Obostrzenia związane z koronawirusem, oczekiwanie na wytyczne sanitarne oraz opóźnienia w badaniach jakości wody wstrzymywały rozpoczęcie pracy wielu kąpielisk.

Gdy badanie jakości wody było możliwe okazało się, że wyniki nie są satysfakcjonujące - wyniki badań z 10 czerwca opublikowane przez GIS wykazały ponad dwukrotne przekroczenie norm występowania bakterii Escherichia Coli. Niedługo później, 15 czerwca wykonano kolejne badanie. Opublikowane 17 czerwca wyniki były w normie i nie odbiegały od tych z ubiegłych lat. GIS zezwolił na otwarcie kąpieliska. Poniżej wyniki obydwu badań opublikowane na stronie sk.gis.gov.pl:

Organizatorem Kąpieliska Błękitna Laguna w Siechnicach jest Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna Sp. z o. o., ul. Jana Pawła II 12, 55-011 Siechnice, tel: 71 889 00 23.
 

Zobacz też:

  • Więcej
  • w kategorii sport
Wczytuję komentarze...