Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 20-04-2021
Reklama w serwisie · Kup banner online
2.06.2019

Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Jak uniknąć tragedii?

Kiedy pogoda zaczyna dopisywać coraz więcej ludzi mimowolnie zaczyna myśleć o nadchodzącym lecie. Rozpoczyna się planowanie wyjazdów, które mają być niezapomnianym czasem w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Najczęściej pomysły kierują się w okolice morza, jezior i stawów, lub lokalnych kąpielisk jak Błękitna Laguna w Siechnicach. Nic tak nie potrafi zrelaksować jak szum fal czy zabawa w wodzie. Niestety wówczas zapomina się o tym, że woda to nie tylko spokój i ukojenie, ale także wyjątkowo niebezpieczny żywioł.

Pierwsze wyjazdy można już zaobserwować na przełomie maja i czerwca, kiedy sezon jeszcze na dobre się nie rozpoczął. Okres ten jest traktowany jako najlepszy czas na uniknięcie tłumów ludzi, którzy marzą o kąpieliskach. Niestety już z pierwszymi kąpielami zdarzają się tragedie, których w wielu przypadkach można by uniknąć. Według statystyk, co roku ginie w wyniku utonięcia kilkaset osób, z czego ponad połowa to mężczyźni oraz osoby powyżej 50 roku życia. Często przyczyną jest lekkomyślność, alkohol i brak wyobraźni. Jednakże temperatura wody, warunki pogodowe oraz teren akwenu również mają duży wpływ na wiele wypadków.

Na szczęście istnieje szereg czynności, których zastosowanie pomoże uniknąć tragedii i pozwoli w pełni cieszyć się wypoczynkiem. Przede wszystkim trzeba korzystać z kąpielisk strzeżonych. Na Błękitnej Lagunie w Siechnicach w sezonie możemy liczyć na opiekę ratowników. Takie kąpieliska posiadają regulamin, w którym zawarte są zasady bezpiecznego korzystania z wyznaczonego terenu oraz wykwalifikowany personel, który w razie potrzeby będzie szybko reagować.

Ponadto niezwykle ważne jest by przed wejściem do wody ochlapać twarz, klatkę piersiową i nogi by w ten sposób uniknąć szoku termicznego. Niestety ludzie często zapominają o tym, że korzystając z dobrodziejstw słońca, powierzchnia naszego ciała się nagrzewa co może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Z tego samego względu powinno się unikać wody, gdy jej temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Inną niezwykle ważną, a często zapomnianą kwestią jest posiłek. Nie powinno się pływać ani na czczo, ani bezpośrednio po posiłku, ponieważ wpływa to negatywnie na organizm człowieka. Jeśli ktoś jest sympatykiem takich atrakcji jak skoki do wody, powinien dokładnie poznać teren, na którym chce oddać się owej przyjemności. Podobnie powinno traktować się miejsca, które są pełne wodorostów bądź dochodzi do zimnych prądów czy zawirowań, które są ogromnym zagrożeniem dla ludzi.

Decydując się na wypoczynek nad wodą trzeba mieć świadomość tego jakie zagrożenia są z tym związane. Wspominając smutną historię, która miała miejsce w Błękitnej Lagunie w zeszłym roku, warto zastanowić się nad czynnikami, które mogły być odpowiedzialne za tamte wydarzenia. Każdy taki incydent powinno traktować się jako przestrogę i naukę, która ukazuje nieprzewidywalność wody. Jednak należy w tym wszystkim pamiętać, że zachowując wszelkie formy bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek w działaniu, można będzie bez strachu korzystać z jej uroków.

Zobacz też:

Wczytuję komentarze...