Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
27.08.2020

Na rowerze w Siechnicach - ścieżki rowerowe, trasa Blue Velo i przewodnik rowerowy

W mieście tworzone są nowe trasy, z których mogą korzystać miłośnicy rowerów. Od początku bieżącego roku powstał łącznik ul. Jarzębinowej z ul. Sienkiewicza – jest to kolejny fragment powiększającego się w ostatnich latach systemu ścieżek w gminie Siechnice. Nowe trasy zwiększą bezpieczeństwo osób poruszających się rowerem, podróżujących nim do pracy oraz wybierających ten rodzaj rekreacji jako pomysł spędzenia czasu wolnego z rodziną czy znajomymi. Od lipca dostępny jest również w sprzedaży "Przewodnik (nie tylko) rowerowy".

Siechnice: Na rowerze w Siechnicach - ścieżki rowerowe, trasa Blue Velo i przewodnik rowerowy

Oprócz ukończonego połączenia między ulicami Jarzębinową a Sienkiewicza, powstają kolejne. Tworząca się ścieżka w stronę wsi Zacharzyce będzie łączyła ul. Słoneczną w Świętej Katarzynie ze Wschodnią Obwodnicą Wrocławia. Kolejną inwestycją Gminy jest powstający od maja tego roku chodnik wzdłuż ul. Krasińskiego w Ozorzycach. Wymienione dotąd projekty, łącznie ze ścieżką między ulicami Jarzębinową i Sienkiewicza, kosztują ponad 1 300 000 zł – budowa w Zacharzycach, w Świętej Katarzynie i Ozorzycach jest finansowana przez Gminę Siechnice oraz Powiat Wrocławski. Zagospodarowane zostały pasy zieleni przyległe siechnickim trasom, zamontowano także odpowiednie oświetlenie.
 

Blue Velo. Szlak rowerowy wzdłuż Odry

Gmina inwestuje w szlaki rowerowe, mając na uwadze powstającą wzdłuż Odry trasę Blue Velo, z którą będą się łączyły siechnickie ścieżki. Po zakończeniu inwestycji nadodrzański szlak będzie biegł przez pięć województw: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie, po obu stronach rzeki, prawie że od jej źródła aż do samego Bałtyku. Będzie liczył blisko 1 000 km. Powstająca trasa będzie połączona między innymi z niemieckim Oder-Neisse Radweg i europejską EuroVel, a ta po ukończeniu może objąć nawet 70 000 ścieżek rowerowych w całej Europie. Nadodrzańska będzie zapewne dobrym produktem turystycznym i promocyjnym regionów, przez które przebiegnie.

Połączenie ścieżek rowerowych w Siechnicach z trasami Blue Velo to jeden z planów na przyszły rozwój gminy pod tym względem. Międzywojewódzki projekt nadodrzańskiej trasy jest realizowany ze środków Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna, które istnieje od 2018 r. i zrzesza kilkanaście pobliskich samorządów, a Gmina Siechnice należy do jego założycieli, obok Województwa Dolnośląskiego, Powiatu Lubińskiego, Gminy Miejskiej Lubin i Gminy Ścinawa. Organizacja ma na celu między innymi wspomaganie rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturowego wspólnot lokalnych.

Zobacz też: Pokaz akrobacji rowerowych podczas Dni Siechnic 2018 (video)
 

Przewodnik (nie tylko) rowerowy

Od lipca w sprzedaży dostępny jest przewodnik rowerowy po gminie Siechnice autorstwa Marka Buraka. Zawarte w nim opisy tras wzbogacone są o tło historyczne i zdjęcia ważnych miejsc w gminie. Przewodniki dostępne są w wybranych punktach - m.in. w ratuszu, na portierniach hal sportowych czy w punktach informacji turystycznej w cenie 32,40 zł.


Na naszym Facebooku pojawiły się również komentarze z propozycjami ciekawych tras.

  • Więcej
  • w kategorii sport