Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-01-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
25.08.2020

Nowy basen koło Siechnic. Na Brochowie powstanie Aquapark

We wtorek, 25 sierpnia, odbyło się uroczyste przekazanie terenu pod inwestycję przy ulicy Polnej 10 we Wrocławiu. Przetarg wygrało Konsorcjum firm Mosty Łódź i PPUH Transcom sp. z o.o. Aquaparkiem na Brochowie będzie zarządzała spółka Wrocławski Park Wodny S.A. Koszt inwestycji szacowany jest na 35 milionów złotych. Nowoczesny Aquapark na Brochowie ma być gotowy za niecałe dwa lata.

Siechnice: Nowy basen koło Siechnic. Na Brochowie powstanie Aquapark
fot. mat. prasowe

Do nowego basenu z centrum z Siechnic dojedziemy w kilkanaście minut. W miejscu powstawania nowej inwestycji w latach 30. XX wieku funkcjonowało miejskie kąpielisko. Nowa inwestycja obejmie teren o powierzchni 18 tys. mkw. z czego znakomita większość - prawie 13 tys. mkw. zajmie zieleń. Wykonawca przy nowym obiekcie zasadzi ponad 30 drzew i prawie 600 m2 krzewów i traw.

Przetarg obejmował zaprojektowanie i wybudowanie kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz z parkingiem, obsługą komunikacyjną oraz zagospodarowaniem terenu.

Bardzo się cieszę, że budujemy kolejny obiekt na miarę naszych czasów i oczekiwań, a także niezwykle spójny z wrocławską racją stanu. To znaczy, obiekt kompletny i całoroczny – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Dla tych z żyłką sportową powstanie basen, w którym będą mogli pokonywać kolejne długości i poprawiać swoje osiągi. Będą też niecki do nauki pływania i rekreacji, atrakcje dla najmłodszych, plaża do wypoczynku oraz SPA i saunarium. We Wrocławiu nie zapominamy nigdy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, dlatego w każdej części obiektu będzie to odczuwalne, od bezprogowych drzwi i przejść zaczynając, a na dźwigach umożliwiających korzystanie z obiektu kończąc. Zamierzenie jest takie, by latem ulgę przynosiło nam nie tylko pluskanie się w wodzie, ale też zieleń, która ma teren zdominować. Wreszcie będzie to inwestycja ekologiczna, wykorzystująca zieloną energię i oszczędna w prąd, czerpiąca energię z techniki solarnej. Czasem mówię, że Wrocław nie jest i zapewne nigdy nie będzie miastem skończonym, ale mam nadzieję, że takie obiekty jak powstający na Brochowie Aquapark będą nas do tego celu przybliżać – dodaje. 

Aquapark przy ulicy Borowskiej odwiedza rocznie prawie 2 miliony gości. Jesteśmy pewni, że drugi Aquapark również będzie się cieszył tak sporym zainteresowaniem – mówi z kolei Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego.
 

Co znajdzie się w nowym obiekcie?

Nowy budynek to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo-rekreacyjny. Na pierwszym poziomie znajdą się 4 baseny wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym. W strefie rekreacyjnej powstaną basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 – 1,8 m, basen do nauki pływania oraz basen z hydromasażem dla 12 osób, a także basen zewnętrzny.

Basen zewnętrzny będzie posiadał część brodzikową przeznaczoną dla najmłodszych. Wymiary tej niecki to 25 x 20 m, a jej głębokość wynosi od 0,3 do 1,35 m. Basen czynny będzie sezonowo. Odwiedzający będą mogli również skorzystać z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym.

Na pierwszym piętrze budynku powstanie część sportowo–wypoczynkowa, czyli sale fitness oraz strefa saunarium. W strefie sportowej powstaną dwie sale fitness, o które zabiegali mieszkańcy Brochowa. W jednej z nich będą prowadzone zajęcia fitness, w drugiej - jogi. Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się na Polnej 10 zostanie przesunięta kilkanaście metrów dalej, tak aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców.

Na piętrze znajdzie się również strefa saunarium. W jej skład wchodzić będą dwie sauny fińskie, sauna parowa, dwa pokoje masażu oraz pomieszczenie do wypoczynku.

Przed Aquaparkiem powstanie też parking o powierzchni 600 metrów kwadratowych z 5 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i 44 stojakami rowerowymi.
 

Z dbałością o naturę. Obiekt niskoemisyjny zasilany zieloną energią

Wrocławski Park Wodny postawił na rozwiązania przyjazne środowisku. Obiekt będzie niskoemisyjny i zasilany zieloną energią. Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną.

Zaoszczędzimy nie tylko prąd, ale wręcz będziemy na nim zarabiać, oddając nadwyżki do sieci. Energię elektryczną będziemy bowiem czerpać z techniki solarnej. Na dachu budynku basenu zostanie zainstalowany system hybrydowych paneli słonecznych – zapowiada Paweł Rańda, wiceprezes Wrocławskiego parku Wodnego S.A.

W podziemiach budynku znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Następnie deszczówka będzie przefiltrowywana i używana do misek ustępowych oraz podlewania zieleni wokół inwestycji.

Obiekt będzie wykorzystywał tzw. "zieloną energię". Dzięki technologii kogeneracji przy okazji wytwarzania energii z gazu na potrzeby ogrzewania wody w basenach czy wentylacji obiekt produkować będzie jednocześnie energię elektryczną.

W bryle budynku pojawi się również zielona ściana, która oprócz funkcji dekoracyjnej będzie oczyszczać powietrze wokół inwestycji oraz, co szczególnie istotne w upalne dni, obniżać temperaturę otoczenia.

Szacowany koszt inwestycji to 35 milionów złotych. Otwarcie Aquaparku na Brochowie planowane jest na wiosnę 2022 roku.
 

Zobacz jak będzie wyglądał nowy Aquapark na Brochowie

Aquapark na Brochowie w liczbach:

  • Basen sportowy: (25x14,5x1,1,3-1,8 m o pow. lustra wody 363 mkw., z siedmioma torami szerokimi na 2 m),
  • Basen do nauki pływania (10x7,5x0,9 m pow. 75 mkw., z trzema torami o szerokości 2,75 m)
  • Jacuzzi na 12 osób
  • Brodzik (pow. 20,86 mkw., głęboki na 0,4 m, wyposażony w zjeżdżalnię i armatki wodne)
  • Basen zewnętrzny o pow. 475 mkw. będzie głęboki na 1,3 m, a w części brodzika na 0,4 m.
  • Strefa Saunarium: 2 sauny fińskie, łaźnia parowa
  • Strefa Fitness: siłownia i dwie sale fitness

mat. prasowe Aquapark Wrocław

Zobacz też: Termy Jakuba w Oławie ponownie otwarte!

  • Więcej
  • w kategorii sport
Wczytuję komentarze...