Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 20-10-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
31.05.2020

Spacery bez maseczek. Sprawdź co jeszcze zmienia się w IV etapie łagodzenia ograniczeń

Trwa wprowadzanie IV etapu znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19. Od soboty, 30 maja, nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Maseczki nadal są konieczne w przestrzeniach zamkniętych, takich jak sklepy, kościoły i autobusy. Nie obowiązują już limity osób w sklepach, na targu, poczcie i w restauracjach. Od 6 czerwca natomiast funkcjonowanie będą mogły wznowić m.in. siłownie, baseny czy kluby fitness. Zobacz szczegóły.

Siechnice: Spacery bez maseczek. Sprawdź co jeszcze zmienia się w IV etapie łagodzenia ograniczeń

W przestrzeni otwartej bez maseczek. Warunkiem zachowanie dystansu

Od soboty, 30 maja możemy poruszać się w przestrzeni otwartej bez zasłaniania ust i nosa. Możemy więc spacerować, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy możliwe jest zachowanie odpowiedniego, 2-metrowego dystansu od innych. Obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy rodziców z dziećmi do 13. roku życia, osób wspólnie mieszkających, niepełnosprawnych, oraz jak wcześniej wspomniano – osób, które zasłaniają usta i nos.

Kiedy jeszcze nie trzeba zakrywać ust i nosa? W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracjach i barach – tam możemy zdjąć maseczki gdy zajmiemy miejsce stole.

Zasłaniać usta i nos należy dalej w środkach komunikacji publicznej, sklepach, kinach i teatrach, salonach masażu, tatuażu, kościołach i urzędach (petenci).

Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek
- poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe - podkreślił premier. Dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Zniesione limity osób kościołach, sklepach, na targu, na poczcie i w restauracjach

Od soboty, 30 maja zniesione zostały limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły. Pomimo zniesienia limitów w powyższych miejscach nadal obowiązują ścisłe zasady sanitarne oraz zasłanianie ust i nosa.

Zgromadzenia zachowaniem limitu do 150 osób

Od soboty 30 maja można organizować zgromadzenia na otwartych przestrzeniach, pod warunkiem że bierze w nich udział do 150 osób. Dalej jednak uczestnicy muszą stosować się do zasady zachowania 2-metrowych odstępów lub noszenia maseczek. Sanepid będzie przedstawiał rekomendację, a ostateczna decyzja o zezwoleniu należeć będzie do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
 

Wesela i uroczystości rodzinne z zachowaniem limitu do 150 osób

Od 6 czerwca dopuszczalne jest organizowanie wesel i uroczystości rodzinnych z zachowaniem limitu 150 osób. Co ważne uczestnicy nie muszą nosić maseczek.

Obiekty sportowe, kultury, salony masażu

Od 30 maja można korzystać z placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu.

Od 6 czerwca swoją działalność mogą wznowić kina, teatry, opery oraz baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw czy parki rozrywki. Otwarte mogą zostać również sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Miejsca te muszą działać zgodnie z zaleceniami sanitarnymi.

Hotele otwierają bary i restauracje, później siłownie i baseny

Od 30 maja dopuszczone jest otwarcie barów i restauracji w hotelach. Od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać siłownie, baseny i kluby fitness.
 

Liczba zachorowań w gminie Siechnice

Na dzień 26.05 według komunikatów publikowanych przez Urząd Miejski w gminie Siechnice odnotowano 11 przypadków zakażenia koronawirusem. Ponadto 24 osoby objęte są obowiązkową kwarantanną po powrocie z zagranicy, a kolejne 24 osoby kwarantanną nałożoną przez Stację Sanitarno - Epidemiologiczną.
 

Bieżące oficjalne informacje na temat epidemii, zasady postępowania i szczegóły dot. ograniczeń publikowane są na stronach Rządu www.gov.pl/koronawirus.

Zobacz też:

na podstawie:
Serwis gov.pl/web/koronawirus
Polska Agencja Prasowa
grafiki - Twitter Kancelarii Premiera / PremierRP

Wczytuję komentarze...