Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
25.03.2021

Nowa elektrociepłownia w Siechnicach za miliard złotych

Nowa gazowa elektrociepłownia w Siechnicach ma zastąpić dotychczasową - węglową. Zarząd Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. na początku marca podjął decyzję o warunkowej akceptacji oferty na budowę za 1 miliard 159 mln zł.

Siechnice: Nowa elektrociepłownia w Siechnicach za miliard złotych
fot. YouTube/Sławomir Bartela / Kogeneracja

Decyzja dotyczy warunkowego wyboru oferty konsorcjum w składzie Polimex Mostostal S.A. (Lider Konsorcjum) oraz Polimex Energetyka sp. z o.o. (Partner Konsorcjum). Jak informuje Kogeneracja w komunikacie prasowym:

Wyrażona zgoda wejdzie w życie i umowa zostanie zawarta po spełnieniu określonych warunków, w tym pod warunkiem przyznania Spółce decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki premii kogeneracyjnej indywidualnej dla jednostki Nowa EC Czechnica, na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz po uzyskaniu niezbędnych zgód korporacyjnych, w tym m. in. Walnego Zgromadzenia.

Wartość oferty na budowę "pod klucz" nowej elektrociepłowni w Siechnicach wynosi ok. 1 159 mln zł netto, a kwota powiązanej umowy serwisowej to ok. 118 mln zł netto.
 

Jak będzie wyglądać nowa elektrociepłownia - wizualizacje

Nowa Elektrociepłownia Czechnica zasilana gazem zastąpi obecną elektrociepłownię węglową. Jednostka będzie zaopatrywać w ciepło południowo-wschodnią część Wrocławia, oraz odbiorców w Siechnicach i Świętej Katarzynie.

Zobacz też: Nowa Elektrociepłownia Czechnica w Siechnicach - Wizualizacja [Film]

Prace ziemne przy budowie elektrociepłowni już trwają. Inwestycja zlokalizowana będzie pomiędzy stacją kolejową PKP w Siechnicach a Wschodnią Obwodnicą Wrocławia.

Nowa Elektrociepłownia Czechnica w skrócie:

  • blok gazowo-parowy wraz z kotłownią szczytowo-rezerwową i akumulatorem ciepła
  • moc cieplna: ok. 320 MWt (obecnie 247 MWt)
  • moc elektryczna: ok. 155-180 MWe (obecnie 100 MWe)
     

Co w miejsce starej elektrociepłowni?

Istniejąca Elektrociepłownia Czechnica wpisała się w krajobraz i historię miejscowości. To nie tylko kominy widoczne na horyzoncie, ale także kompleks zabytkowych budynków z przełomu XIX i XX w.

W czerwcu 2019 roku Prezes Zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. oraz Burmistrz Siechnic podpisali List Intencyjny dotyczący zagospodarowania obecnej elektrociepłowni po jej wyłączeniu. Ogromny potencjał tej lokalizacji daje podstawy do snucia odważnych planów. Może ona służyć mieszkańcom i gościom naszej gminy jako hala widowiskowo-sportowa, basen, a może multimedialna instytucja kultury - podkreślał Milan Ušák, Burmistrz Siechnic. W prace dotyczące zagospodarowania włączyła się również Politechnika Wrocławska.

Zobacz też:

na podstawie:
PAP Mediaroom/ESPI,
Informacja prasowa Kogeneracja,
wizualizacje: YouTube/Sławomir Bartela