Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 25-04-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Co z elektrociepłownią w Siechnicach po wyłączeniu? Podpisano List Intencyjny

Prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. należącego do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, podpisał z Burmistrzem Siechnic List Intencyjny dotyczący zagospodarowania obecnej Elektrociepłowni Czechnica. Wyłączenie zakładu nastąpi w 2023 roku, po uruchomieniu w Siechnicach nowej jednostki produkcyjnej, która przejmie funkcję obecnego zakładu. Tym samym ponad stuletnia infrastruktura zyska drugie życie wraz z powstającą nieopodal nowoczesną jednostką produkcyjną.

Siechnice: Co z elektrociepłownią w Siechnicach po wyłączeniu? Podpisano List Intencyjny
fot. materiały prasowe, własne

Budują nowe z poszanowaniem wiekowego dorobku - KOGENERACJA podpisała List Intencyjny z władzami Siechnic w sprawie zagospodarowania obiektów elektrociepłowni.

Kompleks zabytkowych budynków Elektrociepłowni Czechnica pochodzi z przełomu XIX i XX w. Elektrociepłownia ma zapewnione funkcjonowanie do 2023 roku. Wówczas jej rolę przejmie nowoczesna jednostka produkcyjna zasilana gazem, która powstanie również na terenie podwrocławskich Siechnic. Sygnatariusze Listu Intencyjnego chcą, by blisko trzyhektarowy obszar obecnego zakładu został zrewitalizowany i zagospodarowany zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami obu stron. Podpisując List Intencyjny, strony deklarują wolę zaangażowania się w opracowanie założeń realizacji przedsięwzięcia, w pozyskanie i włączenie interesariuszy zewnętrznych niezbędnych dla prawidłowego przygotowania i realizacji projektu.

Siechnicka elektrociepłownia służyła lokalnej społeczności ponad sto lat. Nadchodzi czas, kiedy urządzenia produkujące ciepło i energię elektryczną przejdą na „zasłużoną emeryturę”. Jednak piękno i jedyny w swoim rodzaju charakter tego miejsca skłania nas ku temu, by wykorzystać walory tej infrastruktury tak, by mogła ona służyć jeszcze kolejnym pokoleniom - mówi Paweł Szczeszek, Prezes KOGENERACJI S.A. - Wspólnie z władzami Siechnic chcielibyśmy nadać naszej starej elektrociepłowni nowe życie, stąd pomysł na podpisanie Listu Intencyjnego, który, mamy nadzieję, takie możliwości nam otworzy.

Sygnatariusze Listu deklarują zamiar podjęcia współpracy, której celem będzie opracowanie założeń oraz realizacja przedsięwzięcia polegającego na nadaniu nowych funkcji gospodarczych, społecznych i publicznych obiektom Elektrociepłowni Czechnica. Efektem przeprowadzonych prac ma być utworzenie na terenie obiektu centrum edukacyjnego z obszaru nauk fizyczno – matematycznych, związanych z procesami produkcji i zarządzania energią, ale nie tylko.

Ogromny potencjał tej lokalizacji daje podstawy do snucia odważnych planów. Może ona służyć mieszkańcom i gościom naszej gminy jako hala widowiskowo-sportowa, basen, a może multimedialna instytucja kultury - podkreśla Milan Ušák, Burmistrz Siechnic. Współpraca z KOGENERACJĄ to niezwykła szansa dla miasta i gminy Siechnice. Chciałbym, aby pozyskanie tak atrakcyjnego terenu na cele komunalne, mieszkaniowe czy biznesowe dało naszemu miastu impuls do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju – dodaje.

Jak podkreśla Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła, budowa nowoczesnej, zasilanej paliwem niskoemisyjnym Nowej Elektrociepłowni Czechnica, która wpisuje się w Strategię Ciepłownictwa PGE Energia Ciepła, pozwoli mieszkańcom Siechnic na oddychanie czystszym powietrzem. - Nasze wsparcie dla samorządu w walce o czyste powietrze jest dla nas sprawą kluczową - podkreśla Wojciech Dąbrowski - jednak równie istotne jest poszanowanie w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu tego, co zostało wypracowane przez pokolenia, a teraz z naszą pomocą może nadal służyć lokalnej społeczności.

Zobacz też:
Będzie nowa elektrownia w Siechnicach (14.05.2018),
Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowej elektrociepłowni w Siechnicach (18.12.2018)

Elektrownia Czechnica w Siechnicach została wybudowana na przełomie XIX i XX w. Wchodziła wówczas w skład przedsiębiorstwa Wacker-Chemie GmbH. W latach 1909-45 należała do koncernu Elektrizitätswerk Schlesien. Po zakończeniu II wojny światowej zakład przeszedł w ramach nacjonalizacji pod nadzór ZSRR. W 1947 r. nieczynny zakład został przekazany Polakom, którzy zajęli się jego odbudową. Zaprojektowano wówczas „nową” elektrownię z wykorzystaniem istniejących budynków - projekt przygotowało Warszawskie Biuro Projektów Energetycznych. W 1979 r. rozpoczęto przebudowę elektrowni Czechnica na elektrociepłownię. W tym samym roku dostarczała już ona ciepło do Kombinatu Ogrodniczego w Siechnicach, a w 1981 r. rozpoczęła dostarczanie ciepła do Wrocławia.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., spółka PGE Energia Ciepła należącej do Grupy Kapitałowej PGE, to producent energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w wysokosprawnej kogeneracji, w aglomeracji wrocławskiej. KOGENERACJA składa się z trzech elektrociepłowni: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie. Od 2000 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Po integracji aktywów ciepłowniczych, od stycznia 2019 r. do PGE Energia Ciepła przeszło sześć elektrociepłowni - W Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kielcach, Zgierzu, Lublinie i Rzeszowie, należących wcześniej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). W wyniku integracji, PGE Energia Ciepła jest największą firmą na rynku ciepła w Polsce, posiadającą ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku. Siedziba PGE Energia Ciepła mieści się w Warszawie, natomiast w Krakowie znajduje się Centrum Usług Wspólnych oraz Departament Badań i Rozwoju.

Materiały prasowe