Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
14.05.2018

Będzie nowa elektrownia w Siechnicach

Grupa Kapitałowa PGE, właściciel Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja przygotowuje się do budowy Nowej Czechnicy. Nowoczesna jednostka zasilana paliwem niskoemisyjnym – gazem ma powstać do końca 2022 roku i zastąpić funkcjonującą obecnie elektrociepłownię węglową Czechnica. 

Siechnice: Będzie nowa elektrownia w Siechnicach
fot. EC Czechnica, mat. prasowe Kogeneracja SA

Budowa nowego obiektu to kolejny krok w realizacji Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, która ma na celu polepszyć jakość powietrza oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne.

Grupa PGE, której jesteśmy częścią, jest liderem rynku ciepła w Polsce. Chcemy być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze. Budowa Nowej Czechnicy to ważny element tej zmiany oraz wsparcie dla samorządu w walce o czyste powietrze we Wrocławiu i jego aglomeracji – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Rozwój ciepła sieciowego to najlepszy sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza i tzw. niską emisją – mówi Piotr Frąszczak, prezes KOGENERACJI. Nowa Czechnica będzie nowoczesnym, przyjaznym środowisku źródłem ciepła, które zostanie zbudowane w oparciu o najnowsze technologie – dodaje.

Obecnie opracowywane są szczegółowo dwa warianty techniczne, które mają zastąpić obecną infrastrukturę. Wybór jednego z nich nastąpi do końca tego roku. Założeniem jest zwiększenie mocy nowej elektrociepłowni do 320 MWt (megawatów termicznych) z osiąganych obecnie przez EC Czechnica 247 MWt do roku 2030. Co ważne, paliwem podstawowym nowej elektrowni ma być gaz. 

Planowane zwiększenie mocy elektrowni jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na ciepło rozwijającej się południowej części Wrocławia. Obecna EC Czechnica w Siechnicach zaopatruje w ciepło południowo-wschodnią część Wrocławia oraz odbiorców w Siechnicach i Świętej Katarzynie. 

Projektowana elektrociepłownia, która zastąpi EC Czechnica ma powstać do 2022 roku na terenie byłej huty w Siechnicach (za stacją PKP, między torami a ul. Kościuszki). Jest to kolejna proekologiczna inwestycja KOGENERACJI. Przed dwoma laty kosztem 330 mln zł w Elektrociepłowni Wrocław z sukcesem zostały zrealizowane projekty, pozwalające na spełnienie rygorystycznych norm środowiskowych IED oraz znacznie poprawiające jakość powietrza we Wrocławiu.

W poniedziałek, 14 maja w Urzędzie Miejskim w Siechnicach odbędzie się spotkanie Burmistrza Siechnic Milana Usaka oraz Prezesa Kogeneracji SA Piotra Frąszczaka. Omówione zostaną kwestie dotyczące planów budowy nowej elektrociepłowni w Siechnicach.

Na podstawie komunikatu prasowego Kogeneracja SA