Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
5.04.2021

Zatwierdzono wybór wykonawcy Nowej EC Czechnica. Kiedy ruszy elektrownia gazowa w Siechnicach?

Kolejny krok w kierunku realizacji inwestycji wartej ponad miliard złotych. Należący do PGE Energia Ciepła Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA uzyskał zgodę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia na realizację inwestycji budowy elektrociepłowni gazowej w Siechnicach. Zatwierdzony został wybór wykonawców - firm Polimex Mostostal i Polimex Energetyka. Jaki jest harmonogram realizacji inwestycji?

Siechnice: Zatwierdzono wybór wykonawcy Nowej EC Czechnica. Kiedy ruszy elektrownia gazowa w Siechnicach?

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZEW KOGENERACJI S.A. wyraziło zgodę na realizację inwestycji, jaką będzie budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach, na podstawie umów z konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal – Lider Konsorcjum oraz Polimex Energetyka – Partner Konsorcjum - podaje w komunikacie KOGENERACJI S.A.

Decyzja ta była ostatnim warunkiem do akceptacji wyboru oferty złożonej w przetargu na budowę elektrociepłowni, o czym pisaliśmy w marcu. Przypomnijmy, wartość oferty na budowę obiektu wynosi ok. 1 159 mln zł netto, a wartość powiązanej umowy serwisowej ok. 118 mln zł netto.

Budowa nowej elektrociepłowni w podwrocławskich Siechnicach to jedna z najważniejszych inwestycji PGE Energia Ciepła
– mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Nowoczesna technologia, urządzenia o wysokiej sprawności, wykorzystywanie niskoemisyjnego paliwa gazowego ma być nie tylko przyjazna dla środowiska, ale też nieść wymierne korzyści finansowe dla Spółki.

Uruchomienie Nowej Czechnicy, jest niezwykle istotne ze względu na systematycznie rozwijający się rynek ciepła systemowego w aglomeracji wrocławskiej. Nowy zakład jest jednym z elementów strategii zabezpieczenia dostaw ciepła i energii elektrycznej do aglomeracji
– powiedział Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.

Inwestycja w Siechnicach jest częścią strategii Grupy PGE która zakłada, że do 2030 roku planowane jest korzystanie w 70% ze źródeł zero- i niskoemisyjnych przy produkcji ciepła.
 

Kiedy zostanie uruchomiona Nowa EC Czechnica?

Harmonogram projektu zakłada, że uruchomienie bloku gazowo-parowego nastąpi w pierwszym kwartale 2024 roku. Zanim to nastąpi energia elektryczna i ciepło wytwarzane będą przez obecnie eksploatowane instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.

Więcej o budowie nowej elektrociepłowni w Siechnicach możemy przeczytać w artykułach:

Na podstawie:
komunikat prasowy Kogeneracja S.A.