Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
23.10.2021

Kontrowersje wokół hałdy w Siechnicach - reportaż śledczy TVP

Hałda w Siechnicach bohaterem Magazynu śledczego Anity Gargas w TVP1. W materiale autorka stawia pytania o to dlaczego do tej pory nie udało się bezpiecznie zutylizować hałdy, jak wyglądało przetworzenie rakotwórczych odpadów i czy materiał może stanowić surowiec do budowy dróg. Zobacz zwiastun i wyemitowany odcinek.

Siechnice: Kontrowersje wokół hałdy w Siechnicach - reportaż śledczy TVP
fot. Magazyn śledczy Anity Gargas, 14.10.2021

Hałda trujących odpadów, obwodnica Wrocławia i sieć zmieniających się spółek. W tle sprzeczne wyniki badań toksykologicznych i były prezes piłkarskiej ekstraklasy - co łączy te elementy? - pyta autorka reportażu.

Hałda w Siechnicach to pozostałość po działającej do 1995 roku hucie stali chromowej. Głównym powodem likwidacji zakładu były obawy o bezpieczeństwo i bliskość terenów wodonośnych. Problem utylizacji obiektu podnoszony jest od dawna. Od obaw o zatruwanie środowiska, przez skargi na unoszący się pył, kończąc na wątpliwościach mieszkańców, przy których domach budowane są drogi z kruszywa z hałdy.

Magazyn śledczy Anity Gargas, 14.10.2021, TVP1

Niebezpieczna pozostałość po PRL-owskim przemyśle i pytania o rakotwórczy pierwiastek zagrażający ludziom. W tle dolnośląscy urzędnicy głusi na protesty mieszkańców, którzy twierdzą, że gigantyczna, pohutnicza hałda zatruwa wodę i środowisko. Jak doszło do tego, że odpady z huty żelazochromu stały się materiałem do budowy dróg? Na czym, zdaniem mieszkańców, polegało przetworzenie odpadów w surowiec budowlany i co na ten temat wiedzą urzędnicy? Dlaczego do tej pory nie udało się bezpiecznie zutylizować hałdy? Jak to możliwe, że w wynikach badań na zawartość chromu zleconych przez mieszkańców oraz przez właściciela hałdy istnieją ogromne rozbieżności?

Zwiastun programu:


Pełny odcinek Magazynu śledczego Anity Gargas z dn. 14.10.2021 dostępny jest bezpłatnie w VOD TVP:

Zobacz też:

  • Więcej
  • w kategorii inne