Kontrowersje wokół hałdy w Siechnicach - reportaż śledczy TVP

Zobacz też:
Hałda trujących odpadów, obwodnica Wrocławia i sieć zmieniających się spółek. W tle sprzeczne wyniki badań toksykologicznych i były prezes piłkarskiej ekstraklasy - co łączy te elementy? - pyta autorka reportażu.
Hałda w Siechnicach to pozostałość po działającej do 1995 roku hucie stali chromowej. Głównym powodem likwidacji zakładu były obawy o bezpieczeństwo i bliskość terenów wodonośnych. Problem utylizacji obiektu podnoszony jest od dawna. Od obaw o zatruwanie środowiska, przez skargi na unoszący się pył, kończąc na wątpliwościach mieszkańców, przy których domach budowane są drogi z kruszywa z hałdy.
Hałda nie znika tak szybko jak życzyliby sobie mieszkańcy; Hałda przed 2013 r. (fot. Bemolka) / Hałda kruszywa obecnie
Magazyn śledczy Anity Gargas, 14.10.2021, TVP1
Niebezpieczna pozostałość po PRL-owskim przemyśle i pytania o rakotwórczy pierwiastek zagrażający ludziom. W tle dolnośląscy urzędnicy głusi na protesty mieszkańców, którzy twierdzą, że gigantyczna, pohutnicza hałda zatruwa wodę i środowisko. Jak doszło do tego, że odpady z huty żelazochromu stały się materiałem do budowy dróg? Na czym, zdaniem mieszkańców, polegało przetworzenie odpadów w surowiec budowlany i co na ten temat wiedzą urzędnicy? Dlaczego do tej pory nie udało się bezpiecznie zutylizować hałdy? Jak to możliwe, że w wynikach badań na zawartość chromu zleconych przez mieszkańców oraz przez właściciela hałdy istnieją ogromne rozbieżności?
Zwiastun programu:
Pełny odcinek Magazynu śledczego Anity Gargas z dn. 14.10.2021 dostępny jest bezpłatnie w VOD TVP:
Zobacz też: