Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 01-08-2021
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
24.03.2020

Materiał TVP Wrocław o hałdzie w Siechnicach. Niegroźna, czy ekologiczna bomba?

W Faktach TVP Wrocław wyemitowany został materiał dotyczący hałdy w Siechnicach. W reportażu zatytułowanym "Inspektorzy: niegroźna. Mieszkańcy: ekologiczna bomba" dziennikarze przedstawiają wyniki kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

WIOŚ od października kontrolował hałdę. Zdaniem urzędników nie stanowi ona zagrożenia dla środowiska ale wykryto nieprawidłowości - słyszymy w materiale. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim powierzchni zajmowanej przez materiał magazynowany na terenie zakładu.

Nie da się ukryć, porównując zdjęcia sprzed kilku lat, że hałda nie maleje. Jednocześnie przerobiony materiał jest mniej zwarty niż wcześniej - mieszkańcy narzekają na pylenie, szczególnie w słoneczne dni. Obecnie stowarzyszenie Eko-Unia razem z mieszkańcami zleciło badanie wpływu hałdy na środowisko niezależnym ekspertom.

Hałda w Siechnicach jest pozostałością po działającej do 1995 roku hucie stali chromowej. Zakład zamknięto po protestach mieszkańców Wrocławia - głównym powodem likwidacji była bliskość terenów wodonośnych. Obecnie istniejąca szara góra to efekt przeróbki pierwotnej hałdy, zawierającej metale ciężkie.

Zobacz też: Video: Początki likwidacji Huty "Siechnice" - Retro TVP, 7.11.1988r.

Materiał wyemitowany został w wieczornym wydaniu Faktów TVP 3 Wrocław, 14 marca 2020 r.:

  • Więcej
  • w kategorii inne
Wczytuję komentarze...