Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
9.03.2021

Mieszkańcy Kiełczowa nie chcą drogi z kruszywa z Siechnic

Jak podaje portal Radio Wrocław, budowa nowego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (WOW) jest przedmiotem sporu między mieszkańcami i Zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Mieszkańcy wskazują, że zagrożone jest ich zdrowie - jako powód podają użycie kruszywa z hałdy w Siechnicach.

Siechnice: Mieszkańcy Kiełczowa nie chcą drogi z kruszywa z Siechnic
fot. Hałda w Siechnicach, widok od ul. Kościuszki

Czego boją się mieszkańcy?

Do budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia postanowiono wykorzystać kruszywo pochodzące z pohutniczej hałdy w Siechnicach. Mieszkańcy jednak obawiają się, że materiał ten jest odpadem niebezpiecznym i jego recykling może stanowić zagrożenie. Na zlecenie mieszkańców zrealizowano badanie, które wykazało, że chrom zawarty w kruszywie pięciokrotnie przekracza normy. Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia EKO-UNIA cytowany przez portal Radia Wrocław uważa, że odpad nie powinien być wykorzystywany w celach gospodarczych.
 

DSDiK oraz wykonawca mają inne zdanie

Leszek Loch dla Radia Wrocław powiedział, że Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wymaga jedynie przedstawienia przez wykonawców stosownych certyfikatów. W tym przypadku certyfikat dopuszczenia wskazuje, że materiał nadaje się do budowy dróg.
 

Badanie nierzetelne? Spór trwa

Według mieszkańców, badania, które stanowią podstawę wydania certyfikatu zostały przeprowadzone nierzetelnie. Próbka przesłana przez wykonawcę została pobrana z powierzchni hałdy. Przez czynniki atmosferyczne taka próbka jest zawsze mniej zanieczyszczona metalami ciężkimi.

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Środowiska oraz właściciel hałdy uważają, że hałda jest bezpieczna dla zdrowia. Mieszkańcy chcą przeprowadzić dodatkowe badania na własny koszt, jednak jak twierdzą nie są oni dopuszczeni do pobrania próbek.
 

Hałda w Siechnicach budzi emocje od lat

Hałda w Siechnicach to pozostałość po zamkniętej w 1995 roku hucie. Wrocławianie odetchnęli z ulgą, gdyż huta zatruwała leżące niedaleko tereny wodonośne Wrocławia - relacjonował "Dziennik telewizyjny" TVP1 z 1988 roku, gdy zapadła decyzja o likwidacji.

Od kilku lat zastrzeżenia mieszkańców Siechnic budzi natomiast sposób zabezpieczenia góry kruszywa powstałej z przeróbki hałdy odpadów pohutniczych. Przy silnych wiatrach unosi się z niej pył.

O byłej hucie w Siechnicach przeczytamy również w albumie "Siechnice - wczoraj i dziś".
Na fotografii zdjęcie z protestu na ul. Świdnickiej we Wrocławiu, 1986 r.

Artykuł na podstawie informacji Radia Wrocław, oprac. własne

  • Więcej
  • w kategorii inne