Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
30.12.2021

System sprawdzi czy nie oszukujesz w deklaracji śmieciowej. Wykorzysta dane o aktywności mieszkańców

W nowym roku warto sprawdzić swoją deklarację śmieciową. Związek Ślęza-Oława, odpowiadający za wywóz odpadów m.in. w Siechnicach wykorzysta system, który na podstawie "zanonimizowanych danych dotyczących aktywności mieszkańców w różnych dziedzinach życia" określi czy deklaracja zawiera prawdziwą liczbę osób.

Siechnice: System sprawdzi czy nie oszukujesz w deklaracji śmieciowej. Wykorzysta dane o aktywności mieszkańców

Wykorzystanie aplikacji wykrywającej niespójności w tzw. deklaracjach śmieciowych ma na celu uszczelnienie systemu opłat za wywóz śmieci. System stworzony został w ramach pilotażowego programu GovTech Polska. Rozwiązanie używane jest przez wiele samorządów i zgodnie z zapowiedziami ma dotrzeć również do Siechnic. Jak czytamy w komunikacie Związku Międzygminnego Ślęza-Oława:

Bezpłatnie udostępniona aplikacja ma na celu uszczelnić system i zbilansować opłaty za gospodarowanie odpadami. Zanonimizowane dane dotyczące aktywności mieszkańców w różnych dziedzinach życia zestawione zostaną w specjalnych arkuszach kalkulacyjnych z danymi ujawnionymi przez właścicieli nieruchomości w złożonych deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, co pozwoli wytypować adresy, pod którymi nie jest złożona deklaracja lub pod którymi podano niewłaściwą ilość osób.


Czym są "dane dotyczące aktywności mieszkańców w różnych dziedzinach życia"?

Zapytaliśmy Związek Międzygminny Ślęza-Oława, co dokładnie analizować będzie wprowadzany system. Są to przede wszystkim:

wszelkie aktywności mieszkańców w życiu publicznym pozwalające na ustalenie, ile osób zamieszkuje daną nieruchomość, np. fakt zapisania dzieci do szkoły/przedszkola, informacje o meldunku czy pomiary licznikowe zużycia wody.

Dane przetwarzane w systemie pochodzą (lub mogą pochodzić) z gminnych jednostek organizacyjnych takich jak szkoły, ośrodki pomocy społecznej, zakłady wodociągów czy z urzędów gmin.

Informacje uzyskane w ten sposób poddawane są analizie, której wynikiem jest wskazanie prawdopodobieństwa, że dane w deklaracji są (lub nie są) zgodne ze stanem faktycznym.

Jak zaznacza Związek Międzygminny Ślęza-Oława, przetwarzane dane nie zawierają imion i nazwisk.
 

Co grozi osobom wytypowanym przez system?

Wobec każdego właściciela nieruchomości, którego deklaracja budzi wątpliwości wszczęte zostanie postępowanie podatkowe.

Decyzją kończącą postępowanie to Związek ustali, na podstawie zebranego materiału dowodowego, wysokość miesięcznej należności za gospodarowanie odpadami komunalnymi
informuje biuro Związku

Rozwiązaniem chwalą się inne miasta

Rządowy program GovTech Polska to próba wsparcia administracji publicznej przez innowacyjne rozwiązania. Wśród wielu tematów realizowanych w ramach projektu pojawiła się szczelność systemu opłat za wywóz odpadów. Inicjatorem był Świdnik. Jak chwalą się samorządowcy, już przy pierwszym zastosowaniu arkusza, wykryto 1300 osób, które nie płaciły za wywóz odpadów. Świdnicka aplikacja wykorzystywana jest już w wielu miastach na terenie całej Polski.

Związek planuje rozpoczęcie korzystania z systemu w 2022 roku.
 

Na podstawie
Komunikat Związku Ślęza-Oława
GovTech Polska
Mat. własne