Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-05-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
8.01.2024

Coraz bliżej zakończenia Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Trwa przetarg na ostatni odcinek

Długo oczekiwana wiadomość dla mieszkańców wschodniej części aglomeracji wrocławskiej stała się faktem. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ogłosiła przetarg na realizację ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Przetarg został ogłoszony 22 grudnia, a termin otwarcia ofert zaplanowano na 6 lutego bieżącego roku. Przewiduje się, że realizacja projektu zajmie 30 miesięcy od daty podpisania umowy.

Siechnice: Coraz bliżej zakończenia Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Trwa przetarg na ostatni odcinek
fot. Panorama Siechnic znad Wschodniej Obwodnicy Wrocławia

Ten kluczowy etap projektu obejmuje budowę trasy drogi wojewódzkiej 372 od węzła A4 Bielany Wrocławskie (ul. Karkonoska) do skrzyżowania z ulicą Grota Roweckiego, gdzie kończy się obecnie oddana do użytku część Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.

Wpięcie nowego odcinka do ulicy Karkonoskiej nastąpi na wysokości zjazdu do Parku Handlowego Auchan Bielany. Dalej nowy fragment obwodnicy będzie przebiegał przez wiadukt kolejowy i most nad rzeką Ślężą, dalej krzyżować się będzie m.in. z ul. Ołtaszyńską i Kutrzeby. Na odcinku od Karkonoskiej do Kutrzeby droga będzie miała dwie jezdnie, a do Grota - Roweckiego będzie jednojezdniowa. Jak w pozostałej części inwestycji, drogowcy zostawią miejsce na rozbudowę trasy w przyszłości.

Rozpoczęta 15 lat temu inwestycja zbliża się ku końcowi. Choć pierwotne plany zakładały stworzenie dwujezdniowej obwodnicy, obecny projekt przewiduje drogę jednojezdniową, z wyjątkiem pojedynczych fragmentów. Mimo to, finalizacja tego projektu jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców, gdyż ma usprawnić komunikację w tej części aglomeracji wrocławskiej.

Oto krótka historia otwarcia poszczególnych fragmentów przebiegającej przez Siechnice Wschodniej Obwodnicy, znanej również jako trasa Bielany - Łany - Długołęka:

Zakończenie budowy ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia będzie stanowiło ważny kamień milowy w rozwoju infrastruktury drogowej aglomeracji wrocławskiej. Bezpośredni dostęp do Bielan Wrocławskich, czy to ze względu na znajdujące się tam centra handlowe, czy połączenie z autostradą A4 to duża korzyść dla mieszkańców Siechnic. Pozostaje trzymać kciuki za wybór wykonawcy i sprawną realizację inwestycji.

fot. Wschodnia Obwodnica Wrocławia na wysokości Siechnic - widok w kierunku Bielan Wrocławskich i Długołęki, listopad 2023 r.

Zobacz też: Historia sporu o obwodnicę. Co dalej ze Wschodnią Obwodnicą Wrocławia?