Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
22.10.2020

Bądź widoczny na drodze - noś odblaski!

Krótkie dni, mało słońca, mgły i opady - jesienna aura nie sprzyja kierowcom i pieszym. W takim okresie warto zadbać o widoczność na drodze. Pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek nosić elementy odblaskowe. Za brak odblasku grozi mandat do 500 zł. Jednak nie kwota mandatu, ale bezpieczeństwo jest tu najważniejsze.

Jeśli samochód poza terenem zabudowanym jedzie z prędkością około 90 km/h, czas reakcji po zauważeniu pieszego wynosi około 1 sekundy. To zbyt krótko na odpowiedni manewr lub hamowanie.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.

Piesi dość często mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Jeżeli pieszy widzi nadjeżdżający z przeciwnej strony pojazd, nie oznacza to wcale, że kierujący również dostrzega pieszego.

Warto pamiętać, że koszty elementów odblaskowych są niskie, natomiast konsekwencje i koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe. Policja co roku w okresie jesienno-zimowym apeluje do pieszych o rozwagę.