Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
14.10.2020

Życie po terapii – jak wytrwać w trzeźwości?

Odwyk od alkoholu lub innych używek jest procesem długotrwałym, trudnym i wymagającym ogromnego zaangażowania zarówno po stronie samej osoby uzależnionej, jak i jej najbliższych. Nałogi takie jak alkoholizm nie są świadomym wyborem, a realną chorobą wymagającą podjęcia właściwego leczenia oraz włożenia wysiłku w wytrwanie w trzeźwości po jego zakończeniu. Z alkoholizmem nie da się wygrać na dobre, pozbywając się całkowicie choroby i nigdy do niej nie wracając – życie w trzeźwości to ciągła praca nad sobą i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Jak zaplanować życie po terapii, by wytrwać w trzeźwości i nie poddać się ponownie uzależnieniu?

Siechnice: Życie po terapii – jak wytrwać w trzeźwości?

Jak wygląda życie po odwyku?

Niezależnie od powodu, dla którego trafisz na odwyk i uzależnienia, z jakim się zmagasz, życie po odwyku będzie trudne, szczególnie w pierwszych miesiącach powrotu do „normalności”. W trakcie terapii odwykowej osoby z nałogiem nie tylko całkowicie zrywają z nim poprzez detoks i brak dostępu do używki, ale też uczą się żyć i radzić sobie ze swoimi problemami, pociągiem do nałogu i pokusami w sposób niewymagający sięgnięcia po alkohol czy narkotyki. W ośrodku leczenia alkoholizmu terapia odbywa się pod opieką i kontrolą specjalistów oraz przy obecności ogromnej grupy wsparcia, co pozwala przejść przez kolejne etapy leczenia łatwiej. Po opuszczeniu ośrodka terapeutycznego i konieczności zmierzenia się z trzeźwością samodzielnie, zadanie to może okazać się nie takie proste. 

Pierwszym problemem w życiu po odwyku staje się najczęściej brak wsparcia ze strony bliskich i otoczenia. Po wielu latach uzależnienia, osoby po odwyku są traktowane jak przed podjęciem leczenia – otoczenie nie ma do nich zaufania, co utrudnia odbudowywanie swojego życia i podejmowanie prób naprawiania starych błędów. To właśnie trudne sytuacje w pierwszych miesiącach po odwyku często prowadzą do powrotu do nałogu, który wcześniej był przecież odpowiedzią na nieradzenie sobie z codziennymi sytuacjami. Choć terapia uczy strategii rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach, samodzielnie nie zawsze się to udaje. Możliwość zdobycia wsparcia otoczenia, w tym np. grupy AA czy wsparcia uzupełniającego ze strony ośrodka odwykowego może pomóc przetrwać pierwsze trudne chwile. Najważniejszym zadaniem w życiu po odwyku jest podejmowanie działań tak, by nie powrócić do nałogu. Trzeba niestety pamiętać, że alkoholik na zawsze pozostanie alkoholikiem i sięgnięcie nawet po jeden, mały kieliszek lub piwo skończy się powrotem do regularnego picia.

Jak działać, by nie powrócić do nałogu?

Współpracując podczas odwyku z terapeutami warto dopytać o techniki, które pomogą powrócić do samodzielnego życia po odwyku bez tworzenia nadmiernego ryzyka powrotu do nałogu. Zasady działania często konstruowane są w takich sytuacjach na wzór przykazań, których należy trzymać się w nawet najprostszych codziennych czynnościach. Podstawowe działania, które z pewnością ułatwią utrzymanie trzeźwości po terapii to regularna współpraca z terapeutą oraz bliskimi, którzy są w stanie zapewnić wsparcie, prowadzenie zdrowego trybu życia oraz unikanie sytuacji bliższego kontaktu z alkoholem lub innymi używkami. Ostatni z punktów może oznaczać często konieczność unikania wyjść grupowych czy spotkań z przyjaciółmi, którzy wcześniej stanowili ważną część życia osoby uzależnionej, ale oddalenie się od pokusy sięgnięcia po używki jest w tym momencie znacznie ważniejsze. 

Opracuj własny plan działania, zapisując się do grupy wsparcia, przekładając wiedzę z terapii na życie codzienne i starając się przekierować swoje skupienie i energię w zupełnie inne obszary swojego życia. Początki są trudne, szczególnie gdy nałóg doprowadził wcześniej do poważniejszych problemów w Twoim życiu. Motywowanie się do znalezienia nowej ścieżki kariery zawodowej, nowych hobby czy nowej grupy znajomych, najlepiej także przechodzących przez etap po odwyku powinno wzmocnić poczucie sukcesu i chęć kontynuowania życia w trzeźwości.

Czego unikać po odwyku?

Życie po odwyku powinno skupiać się na uzyskiwaniu pozytywnych efektów i bodźców z czynności, których wykonanie nie wymaga kontaktu z używkami. Znajdź rzeczy, które dają Ci radość, poczucie spełnienia i pozytywną energię, a z problemami staraj się radzić sobie w sposób racjonalny, przy wsparciu bliskich, a nie zamykając je w sobie i tłumiąc emocje coraz silniejszą potrzebą sięgnięcia po używki. Po odwyku konieczne jest unikanie wszelkich impulsów prowadzących do sięgnięcia po używkę – uzależnione osoby wiedzą doskonale w jakich sytuacjach chęć picia czy zażywania środków odurzających była dla nich najsilniejsza. 

Przygotuj się na to, że powrót do nałogu jest możliwy i zdarza się znacznie częściej, niż całkowite wytrwanie w trzeźwości po pierwszym odwyku. Walka z uzależnieniem jest dożywotnia, ale jej efekty są zdecydowanie warte podjęcia próby.

Artykuł partnera
 

Zobacz też: GOPS Siechnice - bezpłatne konsultacje prowadzone przez mediatora