Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 17-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
25.10.2020

Pandemia koronawirusa. Polska w czerwonej strefie

Od soboty, 24 października strefa czerwona i jej ograniczenia zostają rozciągnięte na całą Polskę. Zobacz najważniejsze ograniczenia obowiązujące aktualnie podczas epidemii koronawirusa.

Siechnice: Pandemia koronawirusa. Polska w czerwonej strefie

Najważniejsze zasady i ograniczenia obowiązujące od soboty, 24 października 2020 roku:

Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi w przestrzeni publicznej. Nie dotyczy: m.in. rodziców z dziećmi do 13. roku życia, osób wspólnie mieszkających i gospodarujących, osób niepełnosprawnych i niemogących się samodzielnie poruszać.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Nie dotyczy: lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych i zabytkowych, rodzinnych ogródków działkowych, plaży.

Nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych do niedzieli, 8 listopada 2020 r. Bez zmian odbywać się ma nauka w przedszkolach, klasach I-III szkół podstawowych i funkcjonowanie żłobków.

Ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży do 16. roku życia oraz seniorów po 70. roku życia. Dla dzieci i młodzieży od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 istnieje obowiązek przemieszczania się pod opieką rodzica lub opiekuna. Apel do seniorów o ograniczenie przemieszczania się z wyjątkiem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego.

Wprowadzenie godzin dla seniorów w sklepach, aptekach czy na poczcie od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 12:00.

Wydarzenia kulturalne z udziałem 25% publiczności. W przestrzeni zamkniętej przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, naprzemiennie w rzędach. Na otwartym powietrzu z zachowaniem 1,5 m odległości oraz zasłanianiu ust i nosa.

Ograniczenia w podróżowaniu komunikacją publiczną. Środkami transportu publicznego w tym samym czasie może podróżować nie więcej osób niż wynosi: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Limity podczas uroczystości religijnych. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 7m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Obowiązkowe jest również zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Zgromadzenia publiczne i spotkania do max. 5 osób z obowiązkiem zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób.

Zakaz organizacji wesel, komunii, uroczystości i przyjęć okolicznościowych.

Zniesienie ograniczeń dotyczących działalności galerii, centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Obowiązek noszenia rękawiczek lub dezynfekcji rąk oraz zakrywania ust i nosa.

Limit osób w sklepach, na targu i poczcie. Ograniczenia uzależnione od powierzchni sklepów: do 100 m2 - 5 osób na 1 kasę, powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2.

Możliwość działalności restauracji jedynie na wynos i dowóz.

Działalność salonów urody, tatuażu, fryzjerskich i kosmetycznych możliwe w reżimie sanitarnym.

Zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, sanatoriów i działalności uzdrowiskowej.

Współzawodnictwo, zajęcia i wydarzenia sportowe organizowane muszą być bez udziału publiczności.

Zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc do tańczenia z wyjątkiem sportowych klubów tanecznych i szkół tańca.

Targi, wystawy, kongresy i konferencje odbywać się mogą jedynie on-line.
 

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną bieżące i szczegółowe informacje na temat pandemii wirusa SARS-Cov-2 dostępne są na stronie rządowej gov.pl/koronawirus.

informacje na podstawie gov.pl/koronawirus, grafiki: Facebook Ministerstwa Zdrowia