Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-08-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
9.10.2020

Od soboty nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

Od soboty w całym kraju wprowadzone zostaną nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Wraca obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem m.in. lasów, plaż), zmieniają się zasady organizacji imprez, działalności restauracji i pubów. Cała Polska znajdzie się teraz w żółtej strefie z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które będą czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. Zobacz szczegóły.

Siechnice: Od soboty nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

W związku z dynamiczną sytuacją bieżące informacje dostępne są na stronie gov.pl
 

Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej (z wyjątkami)

Od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zakrywać trzeba będzie usta i nos w przestrzeni publicznej – w sklepach, autobusie, na ulicy. Z takiego obowiązku zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność.

Nie trzeba będzie też zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.
 

Zmiana zasad w restauracjach, pubach, barach

Dodatkowo w całym kraju w restauracjach, pubach i barach będzie trzeba zachować bezpieczną odległość – na osobę powinny przypadać co najmniej 4 mkw.
 

Wydarzenia kulturalne - nowe limity osób

Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej odbywać się będą z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązywać będzie w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż jedna osoba na 5 mkw. W strefie czerwonej obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach może być wypełnionych 25 proc. dostępnych miejsc.

Ponadto w całym kraju w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Będą one musiały zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości od siebie.

Warto każdorazowo sprawdzać na stronach organizatora, czy impreza na którą planujemy się udać nie została odwołana.

Dodatkowo między m.in. przemarszami czy manifestacjami zachować trzeba będzie odległość – minimum 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu. Stosowano ją, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.
 

Więcej informacji - w oficjalnych źródłach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w każdy piątek będzie też wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystkie informacje o obostrzeniach są dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/roznice-w-regionalnych-obostrzeniach-dla-powiatow-czerwonych-i-zoltych-od-10-pazdziernika-2020-r.
 

Sytuacja w Ośrodku Zdrowia w gminie Siechnice

W czwartek, 8 października Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie poinformował, że u jednego z pracowników Ośrodka w Świętej Katarzynie potwierdzone zostało zakażenie koronawirusem. Mogą wystąpić zakłócenia w działalności placówki - w piątek 9.10 na badania zostały skierowane osoby mające kontakt z zakażonym pracownikiem. Bieżące komunikaty dla osób chcących skorzystać z usług Ośrodka Zdrowia w Świętej Katarzynie i w Siechnicach znajdziemy na stronie ZOZ.

Aktualizacja (10.10) - jak podaje ZOZ w Świętej Katarzynie wszystkie testy przeprowadzone u pracowników ośrodka dały wynik negatywny, od poniedziałku ośrodek wraca do normalnego funkcjonowania.
 

(PAP) / mat.własne