Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 18-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
2.10.2023

Zmiany w komunikacji autobusowej w Siechnicach. Nowy przewoźnik [aktualizacja]

Nowy przewoźnik w Siechnicach. Od 1 października firma TRAKO będzie świadczyła usługi przewozowe na liniach 800, 810 i 820. Jakie jeszcze zmiany w komunikacji przynosi nowa umowa?

Siechnice: Zmiany w komunikacji autobusowej w Siechnicach. Nowy przewoźnik [aktualizacja]
fot. Jedna ze zmian - rozkłady widnieją jako 82 lub 820

Aktualizacja (6.10.2023): Trako w komunikacie opublikowanym na stronach Gminy Siechnice informuje, że sprzedaż biletów w punktach i u kierowców zostanie uruchomiona od poniedziałku, 9.10.2023 r. Dodatkowo przewoźnik przeprosił za braki w oznaczeniach autobusów. Firma TRAKO zapewnia, że usunie niedociągnięcia w możliwie najbliższym terminie.

---

Rozkłady i trasy

W zakresie tras i rozkładów nie będzie rewolucji. Pozostawione zostały dotychczasowe godziny odjazdów - jeżeli pojawiają się jakieś zmiany są to drobne, nieznaczne korekty. Trasy przejazdów linii 800, 810 i 820 również pozostają niezmienione.
 

Alternatywna numeracja

Wprowadzone zostało nowe rozwiązanie dotyczące numerowania linii. Polega ono na tym, że linie oznaczone będą jako 800+80, 810+81 oraz 820+82. Kursy z Siechnic do Wrocławia funkcjonować będa jako dwucyfrowe (np. 80) i na trasie (np. w Radwanicach) zmieniane będą na trzycyfrowe (np. 800).

Niezależnie od numeru (dwu czy trzycyfrowego) jest to ta sama linia i dla pasażerów nie ma różnicy czy jadą linią 80 czy 800.

Zamieszanie z numerami ma wynikać według Urzędu Miejskiego z przyczyn “formalno-prawnych” - dzięki takiej organizacji przewozów możliwe było uzyskanie dofinansowania do publicznego transportu zbiorowego.
 

Nowe autobusy

Choć umowa z nowym przewoźnikiem zawiera zapisy o nowych autobusach, nie będą one jeździły od początku. Na wprowadzenie nowego taboru - dziewięciu nowych autobusów TRAKO ma czas do 1 lutego 2024 roku.

Dodatkowo linie obsługiwać będą mogły 3 dodatkowe autobusy wyprodukowane po 2016 roku, a w sytuacjach awaryjnych cztery autobusy wyprodukowane po 2007 roku.
 

Gdzie kupimy bilety okresowe?

Bilety okresowe nabyć będzie można jak dotychczas - w Siechnicach, przy ul. Kościelnej 2 (Cukiernia “Cynamon”). [Aktualizacja 3.10.2023: Mieszkańcy informują, że obecnie przy ul. Kościelnej 2 nie można uzyskać biletów; Przewoźnik zapewnia, że zakup będzie możliwy od 9.10.2023]. Dodatkowo bilety dostępne będą w biurze firmy TRAKO we Wrocławiu, przy ul. Krasińskiego 15A/5).
 

Kontrowersje

Siechnice pierwotnie w zakresie miały porozumieć się z Wrocławiem w sprawie organizacji komunikacji. Jednak na początku 2023 roku władze Gminy zdecydowały o samodzielnym kontynuowaniu procedury wyboru przewoźnika.

Przy okazji nowej umowy powracają często poruszane tematy - takie jak zasadność nocnej komunikacji, konstrukcja rozkładów, współpraca z miastem Wrocław czy wprowadzenie autobusów przegubowych. Poniżej zamieszczamy linki do wypowiedzi w mediach społecznościowych Łukasz Kropski - Radny - Gmina Siechnice oraz Milan Ušák Burmistrz Siechnic.
 

Nowy przewoźnik - dane

Firma TRAKO obsługiwała wiele podwrocławskich i wrocławskich przewozów. Obecnie jest operatorem m.in. w gminie Czernica. Poniżej dane przewoźnika:

Marek Wierzbicki TRAKO Sp. z o.o.
ul. San Francisco 8,
55-020 Rzeplin

Informacje Skargi Wnioski:
tel. 71 78 555 97 / 509 258 541
[email protected]
www.przewozy.trako.com.pl

Biuro TRAKO 
Krasińskiego 15a/5
czynne pon - piątek 7-20
50-449 Wrocław

Umowa zawarta między Urzędem Miejskim a firmą Marek Wierzbicki TRAKO Sp. z o.o. obejmuje okres najbliższych 5 lat. Dotychczas linie 800, 810 i 820 obsługiwały Dolnośląskie Linie Autobusowe oraz POLBUS-PKS.
 

Dział komunikacja

Na Portalu Mieszkaców Siechnic - lokalnym serwisie prowadzonym przez mieszkańców zamieszczamy rozkłady w wygodnej formie - podzielone na liniie i kierunki. Zobacz więcej w dziale Komunkacja.