Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 21-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online

Jak przygotować i zabezpieczyć paczkę do wysyłki

Pakowanie przesyłki wydaje się być czynnością prostą i oczywistą. Wysyłany przedmiot umieszczasz w odpowiednim opakowaniu, zabezpieczasz go i gotowe. Praktyka pokazuje jednak, że nadmierne upraszczanie tej kwestii może prowadzić do wielu problemów. Trzeba bowiem pamiętać, że to, w jakim stanie kurier dostarczy przesyłkę, w dużej mierze zależy właśnie od sposobu jej zapakowania. Jak przygotować i zabezpieczyć paczkę do wysyłki, zanim przekażesz ją przewoźnikowi? Poniżej zamieszczamy garść praktycznych porad.

Siechnice: Jak przygotować i zabezpieczyć paczkę do wysyłki

Każdy, kto choć raz nadawał paczkę, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest wybór zaufanego, solidnego przewoźnika. GLS od lat cieszy się opinią jednej z najsolidniejszych firm w branży, której elastyczna oferta odpowiada na potrzeby maksymalnie szerokiej grupy odbiorców usług kurierskich. Warto jednak pamiętać, że nie tylko przewoźnik, ale także nadawca ma duży wpływ na finalną jakość realizacji usługi. Kurier zadba o to, żeby przesyłka dotarła na czas i w nienaruszonym stanie, ale to właśnie nadawca odpowiada za jej zapakowanie i zabezpieczenie.

Wybór odpowiedniego opakowania to podstawa

Najbardziej oczywistym wyborem w kwestii opakowania, w którym umieszczamy przesyłkę, jest karton. Odpowiednio dobrany i wypełniony, skutecznie zabezpieczy nadawany przedmiot przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Wybierając odpowiedni karton, trzeba przede wszystkim dostosować jego wielkość do rozmiarów nadawanego przedmiotu. Nie może być on ani za mały, ani za duży. Przesyłany przedmiot powinien swobodnie zmieścić się w środku, ale tak, by nie zostało zbyt dużo wolnej przestrzeni. Dobrą praktyką jest takie zabezpieczenie towaru, by z żadnej strony nie dotykał on ścianek kartonu. By osiągnąć taki efekt, warto sięgnąć po wypełniacze.

Jaki więc powinien być idealny karton? Dopasowany do rozmiaru przesyłki. Wybór odpowiedniego opakowania nie jest dużym problemem, gdy masz do czynienia z przedmiotem o regularnych kształtach, kwadratowym lub prostokątnym. Sprawa zaczyna komplikować się w momencie, gdy trzeba nadać przesyłkę o nieregularnym kształcie. W takim przypadku możesz sięgnąć po wypełnienie chroniące przed naciskiem i uderzeniami lub wybrać karton sztancowany – zaopatrzony w wycięcia i wypełnienia dopasowane do konkretnego przedmiotu. Co sprawdzi się w roli wypełnienia? Stare gazety, folia bąbelkowa lub kawałki tektury pocięte na cienkie paski. Możesz też sięgnąć po dedykowane wypełniacze, w formie poduszek powietrznych (doskonale chronią elektronikę i inne delikatne przedmioty) lub choćby styropianowych chipsów. Jeżeli priorytetową kwestią są dobre wrażenia adresata, odpowiednim wyborem będą wypełniacze ozdobne.

Karton należy zabezpieczyć na wszystkich łączeniach solidną taśmą klejącą. Najlepszy wybór to taśma pakowa (tzw. szara) – odpowiednio szeroka i mocna, by uniemożliwić przypadkowe otwarcie opakowania.

Przesyłki kurierskie mogą być bardziej eko

Nie musisz korzystać z nowego kartonu. Jeżeli dysponujesz używanymi opakowaniami, np. po drobnym sprzęcie RTV i AGD, butach lub po otrzymanych wcześniej przesyłkach, możesz śmiało je wykorzystać. Nasza planeta z pewnością będzie Ci za to wdzięczna. Musisz tylko pamiętać o jednej istotnej kwestii – opakowanie nie może być uszkodzone. Jeżeli karton miał kontakt z wodą lub na jego ściankach widać rozdarcia, przetarcia lub inne uszkodzenia mechaniczne, potraktuj to jako czynnik dyskwalifikujący. Istotne jest też, żeby usunąć z pudełka wszystkie wcześniejsze etykiety kurierskie.

A co z przesyłkami kurierskimi o mniejszych gabarytach?

Karton idealnie nadaje się do pakowania średnich i dużych przesyłek kurierskich. Jeżeli nadajemy drobne przedmioty, najczęściej nie zachodzi potrzeba umieszczania ich w pudełku. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się koperta tradycyjna, kartonowa lub foliopak.

O tym nie możesz zapomnieć

Wybór odpowiedniego opakowania nie jest jedyną kwestią, o której trzeba pamiętać. Prawidłowe przygotowanie paczki powinno uwzględniać także następujące kwestie:

  • zabezpieczenie nadawanego przedmiotu – dodatkowe zabezpieczenie w postaci folii bąbelkowej lub sztywnego papieru skutecznie uchroni przesyłkę przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • naklejenie etykiety – zanim wręczysz paczkę przewoźnikowi, musisz zaopatrzyć ją w etykietę (jeżeli decydujesz się na samodzielne jej wydrukowanie). Powinna być naklejona w miejscu widocznym dla kuriera. Etykiety nie można zaginać i zaklejać taśmą. Wydrukowaną na zwykłym papierze, warto dodatkowo zabezpieczyć folią, która uchroni ją przed zawilgoceniem (najlepszym wyborem będzie przylga dedykowana do tego celu).

Gdy już zapakujesz przesyłkę…

… będziesz mógł wręczyć ją przewoźnikowi. Jak przekazać paczkę kurierowi? To naprawdę łatwe. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie https://gls-group.com/PL/pl/wysylanie-paczek/przesylki-krajowe. Szukasz kuriera w konkretnej okolicy, np. we Wrocławiu? Nic prostszego. Wystarczy, że wpiszesz adres https://gls-group.com/PL/pl/wysylanie-paczek/przesylki-krajowe/kurier-wroclaw, a zyskasz dostęp do szczegółowych informacji. Na podstronie, do której prowadzi pierwszy odnośnik, znajdziesz też informacje na temat zasad nadawania paczek w innych miastach.