Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
6.12.2023

Nowy schemat połączeń kolejowych. Numery linii na Dolnym Śląsku

Koleje Dolnośląskie informują o zmianie schematu połączeń kolejowych. Wprowadzone modyfikacje porządkują numerację linii u przewoźników KD i Polregio. Zmiany obowiązywać będą od rozkładu 2023/2024.

Siechnice: Nowy schemat połączeń kolejowych. Numery linii na Dolnym Śląsku

Od 10 grudnia 2023 roku, wszystkie połączenia regionalne przewoźników, zarówno Kolei Dolnośląskich, jak i Polregio, będą objęte nowym schematem. Dzięki temu numeracja linii zostanie ustandaryzowana w całym województwie, niezależnie od wybranego przewoźnika.

Linie obsługujące połączenia w kierunku Jelcza-Laskowic zaczynać się będą od cyfry 7. To znaczy, że linia D7 Kolei Dolnośląskich przez Siechnice zostaje z dotychczasową numeracją. Podobne połączenie obsługiwane przez Polregio otrzymuje numer D71. Połączenie z Wrocławia do Jelcza-Laskowic przez Swojczyce natomiast to numer D70.

Linia w kierunku Opola przez Świętą Katarzynę to linia D5.

Poniżej zamieszczamy pełną siatkę połączeń z nową numeracją:

To bardzo dobra praktyka organizatora kolei, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który nie tylko uporządkował siatkę połączeń, ale również dba o to, by taryfa za przejazdy była spójna pomiędzy przewoźnikami operującymi w naszym województwie. Staramy się zawsze naśladować sprawdzone wzorce, chociażby z Czech czy Szwajcarii, gdzie transport publiczny funkcjonuje na najwyższym poziomie – mówi Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich
 

Numery linii Kolei Dolnośląskich

W naszym województwie, ze względu na mnogość linii kolejowych oraz szeroką ofertę przewoźników, dla wygody pasażerów wprowadzono również numery linii. Gdy jedziemy więc linią, której numer zaczyna się od 1 (D1, D10, D11, D12, D14), mamy gwarancję, że dotrzemy do Legnicy.

Z kolei liniami z numerami rozpoczynającymi się od 9 (D9, D90-96) dotrzemy do miejscowości w powiecie kłodzkim. Ponadto:

  • linie o numerach zaczynających się cyfrą 2 dotrą do Głogowa,
  • linie z początkową cyfrą 3 operują na odcinku Wrocław – Rawicz – (Góra) – Leszno,
  • linia nr 23 to łącznik Głogowa z Lesznem,
  • linie z początkową cyfrą 7 jeżdżą z Wrocławia w kierunku Jelcza-Laskowic (przez Siechnice lub przez Dobrzykowice),
  • linie z rozpoczynające się cyfrą 8 prowadzą od Wrocławia Głównego w kierunku północnym (Trzebnica, Oleśnica, Syców, Krotoszyn i Ostrów Wielkopolski).

Na podstawie mat. prasowy Kolei Dolnośląskich