Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
16.11.2023

Szansa na rozwój połączeń aglomeracyjnych Wrocławia z Siechnicami i Żórawiną

Miasto Wrocław współpracuje z Samorządami Aglomeracji Wrocławskiej i rozwija komunikację zbiorową w aglomeracji. Teraz dzięki pracy jednego z radnych Siechnic i urzędników wrocławskiego Wydziału Transportu jest szansa na dodatkowe pieniądze i kursy między Wrocławiem a Żórawiną i Siechnicami. Podpisano nowe porozumienie o współpracy.

Siechnice: Szansa na rozwój połączeń aglomeracyjnych Wrocławia z Siechnicami i Żórawiną

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podpisał 6 listopada 2023 r. porozumienie w sprawie współpracy ze związkiem powiatowo-gminnym Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe, który organizuje połączenia autobusowe dla samorządów zlokalizowanych w południowej części Aglomeracji Wrocławskiej.

Do Związku należą m.in. Oława, Siechnice czy Żórawina a część z połączeń autobusowych realizowanych na zlecenie Związku przez PKS Oława łączy te miejscowości z Wrocławiem. Stabilne finansowanie takich połączeń jest niezwykle ważne, bo pozwoli nie tylko na utrzymanie obecnej oferty, ale też na rozwój połączeń, co dla pasażerów, którzy codziennie dojeżdżają do Wrocławia do pracy czy szkoły jest szczególnie istotne. Dzięki współpracy z radnym Siechnic Łukaszem Kropskim, który porozumienie pilotował, będzie szansa na dodatkowe pieniądze – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miasta.

Podpisane przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i przedstawiciela Oławskich Przewozów Gminno-Powiatowych porozumienie o współpracy jest ważnym dla samorządów lokalnych i Związku dokumentem. Umożliwi ubieganie się przez Związek o dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dla linii komunikacyjnych łączących Żórawinę czy Siechnice z Wrocławiem.

Niestety Miasto Wrocław jako duży organizator komunikacji miejskiej z uwagi na obecne regulacje prawne nie może ubiegać się o takie dotacje. Natomiast już mniejsze gminy i organizatorzy mogą się o takie środki ubiegać. Liczymy, że w przyszłości także i my będziemy się mogli ubiegać o takie dofinansowanie i dzięki tym środkom jeszcze intensywniej rozwijać komunikację aglomeracyjną – wyjaśnia Tyniec-Piszcz.

Miasto Wrocław współpracuje od 2004 r. z samorządami Aglomeracji Wrocławskiej na zasadzie porozumień międzygminnych. Obecnie organizujemy dla Gmin 27 linii aglomeracyjnych, które łączą Wrocław z Gminami: Długołęka, Kąty Wrocławskie, Wisznia Mała, Miękinia, Żórawina, Kobierzyce czy Czernica. Obecny burmistrz Siechnic otwarcie krytykuje współpracę z Wrocławiem, przez co komunikacja z tą gminą była dotąd utrudniona. Zawarte porozumienie może to zmienić.

Rozwijamy również inne formy współpracy i jesteśmy na nią otwarci, czego dowodem jest podpisane przez Prezydenta Wrocławia porozumienie – mówi radny Siechnic Łukasz Kropski.

Niebawem zostanie zorganizowany kolejny przetarg na wieloletnią obsługę połączeń pomiędzy Wrocławiem a gminami ościennymi: Długołeką, Wisznią Małą i Czernicą, a w listopadzie na liniach między Wrocławiem a Długołęką testowany jest autobus hybrydowy. Być może podobne modele pojawią się w przyszłości na innych liniach aglomeracyjnych również na południu Wrocławia.

mat. prasowy