Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 27-01-2021
Reklama w serwisie · Kup banner online
5.07.2019

Uwaga na wysokie zagrożenie pożarowe w lasach [mapa]

Tereny leśne w pobliżu Siechnic to wspaniałe miejsce rekreacji. Zawsze gdy tylko pogoda dopisze wiele osób decyduje się na odwiedzenie tych terenów - wybierając się na spacer czy wycieczkę rowerową. Przy długotrwałych upałach i stosunkowo małych opadach deszczu należy być świadomym, że na wielu obszarach leśnych obecnie występuje najwyższe zagrożenie pożarowe.

Siechnice: Uwaga na wysokie zagrożenie pożarowe w lasach [mapa]
fot. Las w Siechnicach (między Siechnicami a Kotowicami)

Aktualizacja: W dniu 4 lipca Nadleśnictwo w Oławie wprowadziło okresowy zakaz wstępu do lasów. Ograniczenie spowodowane jest dużym zagrożeniem pożarowym. Zakaz wstępu obowiązuje do odwołania.
 

Zagrożenie pożarowe – kogo to dotyczy?

Obecnie w wielu rejonach Polski w lasach występuje średnie i wysokie zagrożenie pożarowe. Najwyższe zagrożenie dotyczy południowej części kraju - w tym obszaru lasów w pobliżu Siechnic (stan na 5.07.2019, godz. 10:00).

Ze względu na utrzymujące się susze, spada wilgotność powietrza oraz wilgotność ściółki. Warunki meteorologiczne sprawiają, że w całej Polsce w lasach wybucha coraz więcej pożarów.

Największy wpływ na powstawanie pożarów mają jednak ludzie. Zagrożenia pożarowe związane są z naruszaniem przepisów przeciwpożarowych. Warto wiedzieć, jakich działań unikać oraz jak reagować, w przypadku dostrzeżenia zagrożenia.

Bank Danych o Lasach, bdl.lasy.gov.pl, stan na 5.07.2019, godz. 10:00
 

Co robić, aby uniknąć stwarzania zagrożenia pożarowego?

W lasach oraz ich pobliżu (do 100 m od granicy lasów) zakazane są wszelkie działania mogące wywołać niebezpieczeństwo pożaru. W pobliżu lasu obowiązuje zatem zakaz rozniecania ognia oraz palenia tytoniu. Nie należy również porzucać nieugaszonych zapałek, niedopałków papierosów oraz korzystać z otwartego płomienia. Zabronione jest także wypalanie pozostałości roślinnych.
 

Co robić, w przypadku dostrzeżenia pożaru?

W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie poinformować o tym osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz wezwać odpowiednie oddziały ratunkowe.

Kluczowe jest również umiejętne ocenienie sytuacji. W przypadku początkowego etapu pożaru (np. tlącej się ściółki na obszarze do kilku m²) można podjąć próbę jego ugaszenia np. przy użyciu koca, części ubioru, wody. Gdy pożar jest niemożliwy do ugaszenia za pomocą dostępnych środków, należy oddalić się od miejsca zagrożenia i czekać na przyjazd służb ratunkowych, by wskazać im miejsce pożaru.

Źródła: straz.gov.pl, lasy.gov.pl

Wczytuję komentarze...