Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 03-12-2020
Termy Jakuba w Oławie
11.07.2019

Jak zostać dawcą narządów. Co musisz wiedzieć?

Podarowanie własnych narządów innemu człowiekowi niezależnie, czy pośmiertnie, czy jeszcze za życia, jest nieocenionym darem. Każdy powinien wiedzieć, że w Polsce panuje domniemana zgoda na bycie dawcą organów, ale warto również świadomie wyrazić taką chęć poprzez wypełnienie oświadczenia woli. Każda osoba pomiędzy 7 dniem a 70 rokiem życia niechorująca na rozległą miażdżycę i posiadająca narządy w dobrym stanie biologicznym może zostać potencjalnym dawcą organów.

Siechnice: Jak zostać dawcą narządów. Co musisz wiedzieć?
fot. Kampania "Solidarnie dla transplantacji", MZ

Jeżeli za życia nie wyrazisz pisemnego sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, po stwierdzeniu zgonu zostaniesz potencjalnym dawcą narządów. Nie wiąże się to jednak w żadnym stopniu z jakimkolwiek niegodnym potraktowaniem twojego ciała ani nie przeszkodzi rodzinie w odpowiednim pochówku. Mimo wszystko, wskazane jest jednoznaczne wyrażenie zgody na taką procedurę na piśmie lub przynajmniej poinformowanie najbliższych o swojej woli. Dzięki temu jeszcze za życia będziesz miał świadomość, że gdy ciebie już zabraknie, nadal będziesz mógł przyczynić się do czegoś dobrego.

Dawcą organów, tkanek i komórek za życia można być dla krewnych w linii prostej, małżonka lub osoby przysposobionej, rodzeństwa oraz osoby niespokrewnionej jeśli sąd rejonowy wyda na to zgodę. Oddanie narządów jest możliwe tylko za pisemną zgodą, złożoną lekarzowi. Zgodnie z polskim prawem można ją podpisać po ukończeniu 18 lat, wcześniej taką decyzję mogą wydać jedynie rodzice.


Leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów. Tak więc każdy z nas jest częścią tej metody – każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą. „Solidarnie dla transplantacji” to kampania edukacyjno-informacyjna Ministerstwa Zdrowia. Szczegóły na www.zgodanazycie.pl

Jeśli chcesz, aby twoje organy wewnętrzne uratowały czyjeś życie, kiedy już odejdziesz, wypełnij oświadczenie woli. Jego zadaniem jest głównie uświadomienie rodziny potencjalnego dawcy o jego chęci podzielenia się po śmierci tym, co wtedy fizycznie najcenniejsze z osobami, które najbardziej tego potrzebują, aby żyć dalej. Warto nosić je w portfelu, ponieważ w razie sytuacji, kiedy nie będziesz mógł sam wyrazić swojej woli, rodzina w rozmowie z lekarzem będzie wiedziała, jak przedstawić twoje stanowisko. Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować. Ponadto w Polsce istnieje prawo zaznaczenia, które konkretne organy chce się pośmiertnie oddać potrzebującym. Wystarczy jedynie określić je na piśmie.

Pamiętaj, po śmierci twoje ciało nie będzie ci już potrzebne, może natomiast dać życie innemu człowiekowi, a taki dar jest bezcenny.

Wczytuję komentarze...