Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 28-09-2020
Termy Jakuba w Oławie
22.06.2019

Seniorze - nie daj się oszukać!

Na seniorów czeka wiele zagrożeń związanych z nieuczciwymi praktykami oszustów. Wymyślają oni coraz to nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy od osób starszych, bazując na ich zaufaniu i łatwowierności. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia czekają na seniorów i w jaki sposób warto postępować, gdy oszuści wybiorą nas na ofiarę.

Siechnice: Seniorze - nie daj się oszukać!
fot. Plakat akcji "Seniorze nie daj się oszukać"

Wyłudzanie pieniędzy od seniorów

Seniorzy zazwyczaj nie obsługują biegle Internetu i przez to nie znają części zagrożeń, które na nich czyhają. Mogą się jednak sporo dowiedzieć z telewizji oraz akcji społecznych, które organizowane są w celach edukacyjnych. Największym problemem jest wyłudzanie pieniędzy od seniorów - metoda "na wnuczka" staje się już przeżytkiem. Obecnie oszuści coraz częściej wykorzystują metodę "na policjanta", a także wyłudzają oszczędności seniorów podając się za przyjaciół rodziny, pracowników ZUS-u czy opieki społecznej.

W większości przypadków oszustwo opiera się na kontakcie telefonicznym - seniorzy mają przekazać swoje oszczędności lub kosztowności osobie, która zjawi się w ich mieszkaniu. Bywa, że senior zaprasza oszusta do domu i nieświadomie przekazuje informacje o miejscu przechowywania gotówki, a oszust wykorzystuje chwilę nieuwagi właściciela mieszkania, by dokonać kradzieży. Metody wykorzystywane przez złodziei są coraz bardziej kreatywne i sprowadzają się nawet do namówienia osób starszych do zaciągnięcia kredytu.
 

Co zrobić, gdy staniemy się celem oszustów?

Seniorom zaleca się ostrożność i podchodzenie do obcych z ograniczonym zaufaniem. W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu, w którym jest mowa o przekazaniu oszczędności, kosztowności czy zaciągnięciu kredytu, należy skontaktować się z policją lub zadzwonić pod numer alarmowy 112. Można być pewnym, że taki telefon pochodzi od oszustów. Jeśli do drzwi zapukają obce osoby i ich tożsamość budzi nasze obawy, należy zachować szczególną ostrożność. Nie powinno się zapraszać do środka osób, które wzbudzają nasze podejrzenia, ponieważ może to ułatwić kradzież.
 

Gdzie szukać informacji o zagrożeniach?

Regularnie przeprowadzane są akcje edukacyjne, które mają na celu informować seniorów o zagrożeniach, jakie czyhają na nich ze strony coraz bardziej kreatywnych oszustów. Z informacjami można się zapoznać na piknikach edukacyjnych czy kampaniach telewizyjnych/radiowych. Wiele o zagrożeniach można dowiedzieć się również z Internetu. O tym, w jaki sposób postępować w wypadku zagrożenia oraz co zrobić, gdy padniemy ofiarą oszustów, można przeczytać na stronie dedykowanej seniorom oraz ich bliskim.
 

Wczytuję komentarze...