Rośnie liczba utonięć. Odpowiedzialne zachowanie na kąpielisku to podstawa
Zobacz też:
Utonięć przybywa
Według najnowszych doniesień z RCB, czyli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, od początku kwietnia zanotowano aż 170 utonięć na terenie całego kraju (utonięcia ze skutkiem śmiertelnym). Tylko w dniu 26 lipca 2023 roku liczba ofiar wzrosła o kolejne trzy osoby. Powinno być to dla nas wszystkich powodem unikania niepotrzebnego ryzyka.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa. O czym trzeba pamiętać?
Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo, przedstawiamy Ci kilka ważnych zachowań, o których powinieneś pamiętać:
- pływaj w wyznaczonych do tego miejscach — unikaj wchodzenia do wody w nieznanych miejscach, ponieważ są one potencjalnie niebezpieczne. Korzystaj jedynie z wyznaczonych kąpielisk,
- unikaj wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu (nawet w minimalnych ilościach!) lub obfitego,
- nie wchodź do wody, jeśli Twoje ciało jest bardzo nagrzane, ponieważ może to spowodować szok termiczny,
- uważaj na zmienne warunki pogodowe. Polska pogoda bywa kapryśna. Przykładowo, silny wiatr czy burza z ulewnym deszczem to warunki, które mogą stwarzać niebezpieczne sytuacje. A zatem, warto unikać pływania w przypadku, gdy prognozy pogody są wyjątkowo niekorzystne,
- w miarę możliwości nie pływaj w pojedynkę. W celu zachowania bezpieczeństwo dobrym pomysłem jest pływanie w towarzystwie, ponieważ w sytuacji nagłego zagrożenia lub pojawienia się problemów zdrowotnych Twój towarzysz może wezwać pomoc.
Akcje ratunkowe Siechnice Błękitna Laguna
W dniu 8 lipca 2023 roku wyłowiono z wody nieprzytomnego człowieka na Błękitnej Lagunie w Siechnicach. Plażowicze zaalarmowali służby ratunkowe, w efekcie czego rozpoczęto RKO, czyli resuscytację krążeniowo-oddechową. W akcji wzięli udział między innymi siechniccy Strażacy z OSP.
Niestety nie każda akcja ratunkowa kończy się powodzeniem. W sezonie kąpielowym w 2018 roku na Błękitnej Lagunie utonął młody mężczyzna.