Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
28.07.2023

Rośnie liczba utonięć. Odpowiedzialne zachowanie na kąpielisku to podstawa

Bezpieczeństwo nad wodą powinno być priorytetem dla nas wszystkich; w przeciwnym wypadku dobrze zapowiadająca się letnia zabawa może mieć tragiczny finał. Świadomość zagrożeń oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa to absolutne must have. Pamiętajmy, że każdy z nas ma duży wpływ na bezpieczeństwo swoje i innych.

Siechnice: Rośnie liczba utonięć. Odpowiedzialne zachowanie na kąpielisku to podstawa
fot. Kąpielisko Błękitna Laguna w Siechnicach

Utonięć przybywa

Według najnowszych doniesień z RCB, czyli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, od początku kwietnia zanotowano aż 170 utonięć na terenie całego kraju (utonięcia ze skutkiem śmiertelnym). Tylko w dniu 26 lipca 2023 roku liczba ofiar wzrosła o kolejne trzy osoby. Powinno być to dla nas wszystkich powodem unikania niepotrzebnego ryzyka.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa. O czym trzeba pamiętać?

Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo, przedstawiamy Ci kilka ważnych zachowań, o których powinieneś pamiętać:

  • pływaj w wyznaczonych do tego miejscach — unikaj wchodzenia do wody w nieznanych miejscach, ponieważ są one potencjalnie niebezpieczne. Korzystaj jedynie z wyznaczonych kąpielisk,
  • unikaj wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu (nawet w minimalnych ilościach!) lub obfitego,
  • nie wchodź do wody, jeśli Twoje ciało jest bardzo nagrzane, ponieważ może to spowodować szok termiczny,
  • uważaj na zmienne warunki pogodowe. Polska pogoda bywa kapryśna. Przykładowo, silny wiatr czy burza z ulewnym deszczem to warunki, które mogą stwarzać niebezpieczne sytuacje. A zatem, warto unikać pływania w przypadku, gdy prognozy pogody są wyjątkowo niekorzystne,
  • w miarę możliwości nie pływaj w pojedynkę. W celu zachowania bezpieczeństwo dobrym pomysłem jest pływanie w towarzystwie, ponieważ w sytuacji nagłego zagrożenia lub pojawienia się problemów zdrowotnych Twój towarzysz może wezwać pomoc.

Akcje ratunkowe Siechnice Błękitna Laguna

W dniu 8 lipca 2023 roku wyłowiono z wody nieprzytomnego człowieka na Błękitnej Lagunie w Siechnicach. Plażowicze zaalarmowali służby ratunkowe, w efekcie czego rozpoczęto RKO, czyli resuscytację krążeniowo-oddechową. W akcji wzięli udział między innymi siechniccy Strażacy z OSP.

Niestety nie każda akcja ratunkowa kończy się powodzeniem. W sezonie kąpielowym w 2018 roku na Błękitnej Lagunie utonął młody mężczyzna.