Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
28.07.2023

Nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie

Chcesz podnieść standard swojego mieszkania i zaoszczędzić na rachunkach za energię? Gmina Siechnice daje Ci taką możliwość! Rozpoczynamy nową rundę programu "Ciepłe Mieszkanie", skierowanego do mieszkańców pragnących poprawić efektywność energetyczną swojego domu. Sprawdź, jak skorzystać z tej wyjątkowej oferty i jakie korzyści niesie ze sobą udział w programie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Siechnice: Nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie
fot. czystepowietrze.eu

Czym jest program "Ciepłe Mieszkanie"? 

"Ciepłe Mieszkanie" to innowacyjny program uruchomiony przez Gminę Siechnice, który ma na celu pomóc mieszkańcom w zwiększeniu efektywności energetycznej ich domów. Jego głównym celem jest nie tylko poprawa komfortu życia mieszkańców, ale także przyczynienie się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, poprzez modernizację źródeł ciepła i izolację budynków. Dzięki temu programowi, mieszkańcy mogą zyskać nie tylko przytulne i ciepłe domy, ale również znaczące oszczędności w rachunkach za energię.

Kto może skorzystać z programu?

Program "Ciepłe Mieszkanie" został stworzony z myślą o różnorodnych grupach społeczno-ekonomicznych. Właściciele mieszkań mogą starać się o dofinansowanie na różnych poziomach, w zależności od swojej sytuacji finansowej. Oto kto może ubiegać się o wsparcie:

  1. Właściciele z dochodem rocznym do 120 000 zł: Osoby, które posiadają prawo własności lub ograniczone prawo rzeczowe do mieszkania w budynku wielorodzinnym i których dochód roczny nie przekracza kwoty 120 000 zł, mogą ubiegać się o podstawowe dofinansowanie. Program pokrywa do 30% rzeczywistych kosztów kwalifikowalnych, do kwoty 15 000 zł na jeden lokal mieszkalny.

  2. Osoby spełniające określone kryteria dochodowe: Jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza kwoty 1 673 zł (dla gospodarstw wieloosobowych) lub 2 342 zł (dla gospodarstw jednoosobowych), można ubiegać się o podwyższony poziom dofinansowania. Program oferuje dofinansowanie do 60% rzeczywistych kosztów kwalifikowalnych, do kwoty 25 000 zł na jeden lokal mieszkalny.

  3. Osoby z najniższymi dochodami: Jeśli przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza kwoty 900 zł (dla gospodarstw wieloosobowych) lub 1 260 zł (dla gospodarstw jednoosobowych), można ubiegać się o najwyższy poziom dofinansowania. Program oferuje dofinansowanie do 90% rzeczywistych kosztów kwalifikowalnych, do kwoty 37 500 zł na jeden lokal mieszkalny.

Celem tej struktury dofinansowania jest zapewnienie, że program jest dostępny dla jak najszerszego kręgu mieszkańców, niezależnie od ich sytuacji finansowej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Finanse uzyskane w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie" można wykorzystać na szeroką gamę działań, które zdecydowanie podwyższają efektywność energetyczną domów mieszkalnych. Pierwszym krokiem jest konieczność usunięcia starych, niewydajnych źródeł ciepła na paliwo stałe, które służą do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Po tym etapie, możliwości są naprawdę rozmaite. Można zdecydować się na montaż nowoczesnego kotła gazowego kondensacyjnego, który wykorzystuje gaz ziemny w sposób znacznie bardziej efektywny, niż tradycyjne piece. Inną alternatywą jest zainstalowanie kotła na pellet drzewny spełniającego podwyższone standardy efektywności energetycznej. To rozwiązanie łączy zalety ogrzewania tradycyjnego z nowoczesnym podejściem do ochrony środowiska. Dla tych, którzy szukają rozwiązań bardziej innowacyjnych, program umożliwia montaż systemów ogrzewania elektrycznego, które są niezwykle wydajne i łatwe w obsłudze. Jeżeli natomiast zależy nam na maksymalnej efektywności i minimalnym wpływie na środowisko, można zdecydować się na pompę ciepła powietrze/woda. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pamiętaj, że wybór zależy od wielu czynników, takich jak specyfika budynku, lokalizacja, a także osobiste preferencje. Ważne jest, aby dokonać przemyślanej decyzji, której efektem będzie komfortowe, ciepłe mieszkanie i mniejszy rachunek za ogrzewanie.