Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 05-07-2020
Termy Jakuba w Oławie
17.09.2018

Remont oczyszczalni przy ul. Rataja trwa

Trwają prace na oczyszczalni Bioblok przy ul. Rataja w Siechnicach. Obecnie Zakład Gospodarki Komunalnej wymienia kolejne elementy ciągu technologicznego. Montaż barier antyodorowych mających w znacznym stopniu wyeliminować zanieczyszczenia zakończył się ponad miesiąc temu.

Siechnice: Remont oczyszczalni przy ul. Rataja trwa

Działania prowadzone na Biobloku zostały podjęte po interwencji mieszkańców okolicznych osiedli. Odory wydobywające się z oczyszczalni uprzykrzały życie mieszkańcom od lat, jednak w tym roku dla wielu stały się nie do wytrzymania. Bariera antyodorowa, która funkcjonuje od końca lipca znacznie zmniejszyła poziom uciążliwości zapachowych pochodzących z oczyszczalni. Instalacja ogranicza wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów przez spryskiwanie ich wodą z neutralizatorem zapachu. Zastosowany roztwór posiada zdolność wychwytywania cząstek odorowych, a następnie ich neutralizacji. 

Równolegle do instalacji bariery antyodorowej prowadzone były prace wymiany elementów oczyszczalni - rusztu napowietrzającego oraz dyfuzorów talerzowych. Montaż nowych fragmentów na pierwszym ciągu technologicznym zakończył się w sierpniu. Jak podaje ZGK ich montaż na drugim ciągu trwa i ma się zakończyć do 21 września (piątek). Uruchomienie zmodernizowanego ciągu technologicznego planowane jest do 28 września 2018 roku (piątek).

Po przeprowadzonym remoncie oczyszczalnia ma pracować na pełnej przepustowości w dwóch wyremontowanych blokach. Dopływający do oczyszczalni ściek zostanie oczyszczony w prawidłowy sposób i ma nie powodować uciążliwości zapachowych dla mieszkańców. Według zapewnień ZGK docelowo oczyszczalnia ma zostać wyłączona.

Do 31 października ma też się zakończyć kosztująca około 24 mln zł modernizacja oczyszczalni przy ul. Zachodniej.

Czytaj więcej:

Wczytuję komentarze...