Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-07-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
7.06.2018

Fetor w Siechnicach - komunikaty, spotkanie

Dlaczego nikt z tym nic nie zrobi. Ten smród jest nie do zniesienia! - takie wypowiedzi coraz częściej pojawiają się w Internecie czy w rozmowach Mieszkańców Siechnic. Wraz z nadejściem cieplejszych dni powrócił problem fetoru w naszym mieście. Po wielu tygodniach i niezliczonej liczbie skarg organizowane jest spotkanie w Urzędzie Miejskim.

Siechnice: Fetor w Siechnicach - komunikaty, spotkanie
fot. materiały prasowe, ZGK Siechnice

Na terenie Siechnic znajdują się dwie oczyszczalnie ścieków:

  • przy ul. Zachodniej 5 (za stacją paliw Orlen),
  • przy ul. Macieja Rataja (w pobliżu ulicy Staszica oraz firm TIM, Hasco-Lek).

W ostatnim czasie Zakład Gospodarki Komunalnej w Siechnicach wydał komunikaty dotyczące uciążliwości zapachowych mogących powstać w wyniku działania oczyszczalni. Pierwszy z nich informuje o modernizacji zakładu przy ul. Zachodniej i pracach, podczas których może występować nieprzyjemny zapach. Do końca października 2018 roku remont ma się zakończyć, Siechnice zyskają wtedy nowoczesny obiekt o większej wydajności i spełniający obowiązujące normy:

Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. uprzejmie informuje, że w związku z trwającym remontem i modernizacją oczyszczalni ścieków SBR przy ul. Zachodniej 5 w Siechnicach mogą pojawić się okresowe uciążliwości zapachowe. W trakcie modernizacji i przebudowy oczyszczalni ścieków wymagane jest zachowanie ciągłości układu technologicznego, tj. ścieki dopływające z terenów Gminy Siechnice muszą być stale oczyszczane, tak aby przed ich zrzuceniem do odbiornika spełniały wymogi przepisów. Jest to proces trudny, w związku z czym mogą pojawić się okresowe uciążliwości zapachowe do końca października 2018 r., czyli do momentu zakończenia inwestycji.

Jednocześnie informujemy, że modernizacja oczyszczalni ścieków obejmuje także rozbudowę procesów jednostkowych mających przyczynić się do zminimalizowania uciążliwości zapachowych w przyszłości. Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków będzie nowoczesnym obiektem, spełniającym obowiązujące przepisy i normy, a także przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez lepszy stopień oczyszczania ścieków.

źródło: Facebook/ZGK Siechnice

Kolejny komunikat był odpowiedzią na skargi Mieszkańców dotyczące fetoru w okolicy oczyszczalni ścieków przy ul. Macieja Rataja. Problem jest szczególnie istotny, gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się osiedla mieszkaniowe. ZGK przedstawia swoje argumenty informując o sposobie organizacji pracy:

Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. uprzejmie informuje, że uciążliwe odory, odczuwane przez mieszkańców Siechnic nie są spowodowane pracą oczyszczalni ścieków zlokalizowanej przy ul. Macieja Rataja w Siechnicach. Ze zgłoszeń, które Spółka otrzymuje wynika jednoznacznie, że odory są odczuwalne tylko w godzinach wieczornych. Spółka informuje, że procesy związane z oczyszczaniem ścieków na oczyszczalni odbywają się całodobowo i przebiega jednolicie przez cała dobę. Jedynie w godzinach od 7 do 15 do oczyszczalni przyjmowane są ścieki ze zbiorników bezodpływowych (szamb) poprzez samochody asenizacyjne, które zrzucają ścieki do stacji zlewczej na terenie oczyszczalni. W tym czasie może dochodzić do chwilowo odczuwalnych uciążliwości zapachowych. Po godzinie 15 oczyszczalnia ścieków jest zamknięta i nie odbywają się tam żadne inne prace oprócz normalnego procesu oczyszczania ścieków pochodzących z kanalizacji sanitarnej.

ZGK Sp. z o.o. zaprasza mieszkańców Siechnic, aby w przypadku stwierdzenia odorów w godzinach od 7 do 15 odwiedzili teren oczyszczalni ścieków przy ul. Rataja i bezpośrednie stwierdzili czy odory pochodzą z oczyszczalni. Po godzinie 15:00 można zadzwonić pod numer telefonu 609 378 152, który jest czynny całodobowo i umówić się o każdej porze z pracownikiem na terenie oczyszczalni ścieków w celu sprawdzenia czy odory pochodzą z jej terenu.

Oczywiście pracownicy ZGK Sp. z o.o. cały czas prowadzą prace mające na celu zlikwidowanie jakichkolwiek uciążliwości ze strony pracy oczyszczalni ścieków, tak aby były one jak najmniejsze dla mieszkańców Siechnic. Z tego względu w 2017 roku zlikwidowano poletka osadowe oraz zamontowano kratę taśmowo-hakową oraz prasopłuczkę skratek, gdzie skratki są pakowane do hermetycznego worka. Oprócz tego na studniach kanalizacji sanitarnej w pobliżu oczyszczalni są zamontowane specjalne maty żelowe, których zadaniem jest neutralizacja uciążliwych zapachów. 

Spółka planuje także pozyskać dotację na remont oczyszczalni ścieków przy ulicy Macieja Rataja w Siechnicach. Remont będzie miał na celu poprawę funkcjonowania pracy oczyszczalni ścieków, a przede wszystkim zminimalizowania jakichkolwiek uciążliwości dla mieszkańców.

źródło: Facebook/ZGK Siechnice

Niestety problem smrodu w Siechnicach występuje już od kilku lat i zdaje się narastać. Na naszym forum temat poruszany jest od dawna:

  • Gdyby to była sporadyczna sytuacja to nie byłoby problemu. Niestety śmierdzi w sumie dzień w dzień i jest to problem (anika1981, 15.05.2016)
  • Zaczyna sie sezon na smród już go czuje (Sroka5, 19.05.2017)
  • Fakt, w tym roku jest masakra. Pisałam do zarządcy w tej sprawie bo już dawno miał być Sanepid ale oczywiście brak odzewu :/ Nie wiem czy się ewakuować czy są szanse że to się niedługo skończy? Czy ktoś coś wie? Myślę że osoby chcące tu zamieszkać też będą zainteresowane tematem. Współczuję też tej knajpce przy Staszica, w takiej atmosferze szamba to apetyt odbiera, a szkoda bo chciałam tam kiedyś zajrzeć (rita, 28.05.2018)

Dyskusja na Forum Mieszkańców: Smród z oczyszczalni... Rondo, ciepłownicza

W imieniu Mieszkańców osiedli przy ul. Staszica i Grabskiego zarządca nieruchomości MAH 23 maja br. wystosował pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Prosi w nim o pomoc w rozwiązaniu problemu fetoru występującego w Siechnicach. Oprócz oczyszczalni przy ul. Rataja jako miejsce mogące wytwarzać uciążliwości zapachowe wymieniono również oczyszczalnię działającą na terenie firmy PPF Hasco-Lek S.A.

Na najbliższy wtorek, 12 czerwca o godzinie 18:00 w Sali Sesyjnej Ratusza zaplanowane zostało spotkanie w sprawie fetoru z oczyszczalni ścieków. W spotkaniu wezmą udział Burmistrz Siechnic oraz władze Spółki ZGK Siechnice. Miejmy nadzieję, że rozmowy doprowadzą do konstruktywnych rozwiązań i przyczynią się do poprawy jakości życia Mieszkańców.