Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-01-2020
Termy Jakuba w Oławie
13.06.2018

Relacja ze spotkania w sprawie fetoru w Siechnicach

We wtorek, 12 czerwca w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie w sprawie odorów z oczyszczalni ścieków w Siechnicach. W trwającym ponad dwie godziny zebraniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców, przedstawiciele władz miasta oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej. Przedstawione zostało stanowisko ZGK, zaprezentowano rozwiązania tymczasowe i docelowe, odbyła się także burzliwa dyskusja na temat problemu. Kolejne spotkanie odbędzie się w lipcu.

Siechnice: Relacja ze spotkania w sprawie fetoru w Siechnicach

Prezentacja ZGK - informacje o trwających pracach

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przygotowanej przez ZGK. W Siechnicach funkcjonują dwie oczyszczalnie ścieków - przy ul. Zachodniej (okolice stacji paliw Orlen) oraz przy ul. Rataja (w pobliżu ulicy Staszica oraz firm TIM, Hasco-Lek). Przypomniano o trwającej rozbudowie obiektu przy ul. Zachodniej. 

“Bez modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków na ul. Zachodniej nie możemy mówić o rozwiązaniu problemu oczyszczalni bioblok na Rataja. To jest niemożliwe” - tłumaczył Burmistrz Siechnic. Przedstawienie postępów prac było również próbą odpowiedzi na zarzut bierności władz miasta wobec problemu. Modernizacja obiektu planowana była od 7 lat. Po rozbudowie przepustowość głównej oczyszczalni w gminie zwiększy się prawie dwukrotnie. Zakończenie prac planowane jest na koniec października bieżącego roku.

“Niech Pan pokaże skąd tak śmierdzi” - domagali się zniecierpliwieni uczestnicy spotkania. Cześć źródeł emisji zapachu z oczyszczalni przy ul. Rataja już została wyeliminowana - m. in. zlikwidowano otwarte poletka osadowe, gdzie odkładany był osad ze ścieków. Pozostaje ostatnie, najbardziej uciążliwe źródło zapachów - otwarte reaktory.

“Są to dwa stojące obok siebie garnki, do których dopływają i przepływają przez nie ścieki. Niestety te garnki nie mają szczelnych pokrywek, bo taka była technologia budowania tego typu obiektów w latach 70 i później. Dzisiaj modernizując Zachodnią SBR budujemy garnki ze szczelnymi pokrywkami i filtrami” - tłumaczył Burmistrz. 

Na docelowe rozwiązanie musimy poczekać

Po zakończeniu inwestycji na ul. Zachodniej planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie rurociągu tłocznego i przepompowni. Pozwoli to na skierowanie ścieków z ul. Rataja do zmodernizowanego obiektu. Wtedy też zostanie wstrzymana eksploatacja przestarzałej oczyszczalni.

Wykonanie projektu przekierowania ścieków może potrwać do I kwartału roku 2019, natomiast realizacja i uruchomienie rozwiązania - do I kwartału roku 2020. Szacowany koszt inwestycji to około 1,5 mln złotych, wielokrotnie mniej niż "wymiana" oczyszczalni. Zgodnie uznano, że do czasu realizacji działań długofalowych należy zaproponować rozwiązanie tymczasowe, pozwalające mieszkańcom na normalne życie.
 

Działania doraźne

ZGK poinformowało o rozpoczęciu przygotowań do montażu bariery antyodorowej, zmniejszającej uciążliwości zapachowe poprzez zamgławianie. Bariera składa się z rurociągów i dysz które mają spryskiwać płynem odory. W ciągu tygodnia pracownicy zakładu mają poznać szacunkową cenę i zakres terminowy realizacji mechanizmu.

Na sali pojawiły się wątpliwości co do sprawdzenia przez ZGK skuteczności takiej bariery. Jedna z osób zgromadzonych na sali zauważyła, że “>>Będziemy próbować<< to są pieniądze wyrzucone w błoto”. Padło również pytanie, czy gmina nie może przeprowadzić analizy dostępnych rozwiązań lub zlecić takie opracowanie zewnętrznej firmie. 

Zebrani na sali nie zaakceptowali działania “na szybko”. Do 2 lipca ZGK zobowiązał się rzetelnie przeanalizować rozwiązanie zraszania i zaproponować również inne możliwości doraźnej walki z odorem.
 

Emocje

Trudno się dziwić, że spotkanie momentami miało burzliwy przebieg. Wokół tematu nagromadziło się wiele emocji i niedomówień. Jeden z uczestników przypomniał słowa, które usłyszał od pracownika ZGK “Trzeba było nie kupować tu mieszkania!”. Taka postawa osoby zatrudnionej w spółce została jednoznacznie skrytykowana przez Burmistrza. ZGK zaprezentował natomiast przykład wulgarnego komentarza z serwisu Facebook, tłumacząc tym nerwy swoich pracowników. 

“To co mogę sobie zarzucić i mogę się przed Państwem w piersi uderzyć, że nie dosyć dokładnie zweryfikowałem napływające do mnie na przestrzeni ostatnich 2 - 3 lat, szczególnie w tym czasie nie tylko sygnały i interwencje mieszkańców, ale przede wszystkim to jak reagowała i jak komunikowała się ze mną i z otoczeniem spółka ZGK.” - powiedział Milan Usak.

Brakuje komunikacji - zauważył przedstawiciel stowarzyszenia Nasze Drogi Jakub Kłosiński.
 

Hasco-Lek rozwiewa wątpliwości

Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele działającej w Siechnicach firmy PPF Hasco-Lek S.A. -  Rzecznik Prasowy Rafał Bernasiński oraz Młodszy Specjalista ds. Ochrony Środowiska Izabela Zdeb.

Rzecznik Prasowy pytał dlaczego ZGK łączyło problem odorów z działaniem firmy. W kontrolach przeprowadzonych przez Urząd Miejski w Siechnicach oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu jednoznacznie stwierdzono, że Hasco-Lek nie jest źródłem problemów.

Tego samego dnia Hasco-Lek zaprosił przedstawicieli mieszkańców Siechnic oraz redakcję naszego portalu do weryfikacji działania firmy w zakresie gospodarki ściekami. Podczas wizji lokalnej mieliśmy okazję przyjrzeć się podczyszczalni ścieków zlokalizowanej na terenie zakładu. Nie stwierdzono uciążliwości zapachowych, które pochodziłyby z terenu firmy. Przedstawiciele Hasco-Lek zaprezentowali również dokumenty z kontroli przeprowadzonej przez WIOŚ we Wrocławiu i UM w Siechnicach. Dokumenty, notatka ze spotkania oraz fragment protokołu kontroli dostępne są poniżej:

"W związku z licznymi wpływającymi do WIOŚ wnioskami dotyczącymi występujących okresowo, szczególnie w okresie letnim, w godzinach wieczornych uciążliwości odorowych w rejonie oddziaływania Zakładu dokonano oceny w tym zakresie. W trakcie oględzin na terenie Zakładu ani w rekonie oddziaływania nie stwierdzono uciążliwości odorowej." - fragment dokumentu WIOŚ, 2017 r.

“Ktoś truje nam ścieki”

Mieszkańcy dociekali dlaczego problem się tak nasilił w ostatnim czasie. Przedstawiciel ZGK poinformował, że podejrzewa podtruwanie osadów - "Truje nam coś osad i nie potrafimy tego zlokalizować. (...) Ktoś nam ładuje w kanalizację nie wiadomo co". Okazuje się, że ani Burmistrz, ani mieszkańcy nie zostali poinformowani o tym problemie wcześniej, choć Spółka wiedziała o nim od kilku miesięcy. Sprawa podtruwania osadu ujawniona została przez ZGK dopiero na spotkaniu.

“Dzisiaj nie jesteśmy w stanie uzyskać od Spółki (ZKG) precyzyjnych informacji, gdzie jest źródło podtruwania osadów. (...) Spółka potwierdza, że ten osad zaczął być szczególnie od początku tego roku, czy od wiosny podtruwany. Będę oczekiwał w najbliższych dniach podania sposobów bardziej precyzyjnych dojścia do tego, gdzie ten osad jest podtruwany, czym jest podtruwany” - powiedział Milan Usak. 

Osoby obecne na sali na sali zaproponowały zgłoszenie wszystkich firm z otoczenia oczyszczalni do kontroli WIOŚ. Mieszkańcy poprosili o sprawdzenie zakładów przemysłowych, od których odbierane są ścieki.

Wątpliwości zgromadzonych wzbudził także sposób użytkowania oczyszczalni przez pracowników, poproszono o zwrócenie uwagi na prawidłowość codziennych prac w zakładach.
 

Będzie kolejne spotkanie

Podczas zebrania na zaproponowano datę kolejnego spotkania z mieszkańcami - 2 lipca 2018 r o godz. 18:00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego. Do tego czasu przedstawiciele miasta i ZGK mają przygotować rzetelną listę rozwiązań tymczasowych obniżających poziom emisji odorów z oczyszczalni przy ul. Rataja. Mają również zostać podjęte działania dotyczące weryfikacji firm, które mogą zrzucać do kanalizacji nieodpowiednie ścieki.

Z mieszkańcami spotkali się:

  • Milan Usak - Burmistrz Siechnic
  • Radosław Bujak - dyrektor techniczny Zakładu Gospodarki Komunalnej 
  • Jacek Zdobylak - główny specjalista do spraw oczyszczania ścieków w ZGK
  • Sylwester Graczyk - kierownik Wydziału Komunalnego UM
  • Katarzyna Schwitalla - pracownik Wydziału Komunalnego UM, ds. sanitarnych 

Na zebraniu obecni byli również m. in. przedstawiciele firmy PPF Hasco-Lek S.A oraz stowarzyszenia Nasze Drogi.

Poniżej prezentujemy nagranie ze spotkania:


Zobacz też: Fetor w Siechnicach - komunikaty, spotkanie (7.06.2018)

Wczytuję komentarze...