Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
5.10.2021

Policja ostrzega - metoda "na wnuczka" dalej działa. Nie przekazuj pieniędzy bez weryfikacji

Przestępcy działający metodą m.in. "na wnuczka” czy "na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności gromadzone przez całe życie. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny, urzędników lub funkcjonariuszy służb. Zostawmy im też w widocznym miejscu swój numer telefonu, aby mogli zawsze zweryfikować osobę dzwoniącą i nie utracili oszczędności życia.

Siechnice: Policja ostrzega - metoda

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami niemających żadnych skrupułów oszustów.
Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, którzy dzwonią w imieniu dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów, nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Jeżeli ktoś twierdzi, że jest członkiem naszej rodziny i potrzebuje pilnie pomocy, spróbujmy potwierdzić tę informację u osób z naszego najbliższego otoczenia.
 

Przypadki wyłudzeń nie są rzadkością

Do mieszkańca wrocławskich Krzyków zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z informacją o prowadzonej przez mundurowych akcji i konieczności przekazania pieniędzy zebranych na rachunku bankowym - relacjonuje Policja. Gdy 73-latek ruszył do banku, jego pracownik uświadomił mu, że prawie padł ofiarą oszusta. W tym przypadku na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy. Niestety jednak niejednokrotnie bywa inaczej.

Do podobnej sytuacji doszło w Sobótce. 81-letnia kobieta w taki właśnie sposób straciła kilkanaście tysięcy złotych. Oszuści zadzwonili do niej podając się za rzekomego policjanta, który poprosił ją o wypłacenie gotówki pod pretekstem zabezpieczenia jej przed utratą. Przedstawił jej zmyśloną historię, że na terenie miasta działają przestępcy okradający seniorów. Kobieta wypłaciła z banku gotówkę, którą przekazała do rąk oszusta.
 

Porozmawiaj z bliskimi

Dlatego nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny i przyjaciółmi, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy natychmiast na Policję. Mówmy o schematach działania przestępców, żeby te sprawy nikomu nie były obce. Czasami zwykła rozmowa może uchronić nas od przykrych w skutkach zdarzeń.

Policjanci apelują też do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, że mają wobec nas czyste intencje.

Zobacz też:

mat. prasowy
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu