Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 16-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
7.10.2021

Program Profilaktyka 40 Plus. Skorzystaj z bezpłatnych badań

Od lipca działa nowy program Ministerstwa Zdrowia - Profilaktyka 40 Plus. W ramach akcji wszystkie osoby, które ukończyły 40. rok życia mogą poddać się bezpłatnym badaniom, które dedykowane są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Przedłużająca się pandemia, ograniczenia w dostępie do usług medycznych, odkładanie badań na później, stres czy brak ruchu - to wszystko może wpływać niekorzystnie na stan zdrowia. Sprawdź podstawowe zasady bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus.

Siechnice: Program Profilaktyka 40 Plus. Skorzystaj z bezpłatnych badań

Badaj się, by żyć

Badania Ministerstwa Zdrowia pokazały, że w związku z przedłużającą się pandemią koronawirusa, zgłaszalność Polaków na podstawowe badania spadła. A tylko wcześnie wykryte stadium choroby może doprowadzić do jej całkowitego wyleczenia. I właśnie to ma na celu stworzony bezpłatny pakiet badań dla kategorii wiekowej 40+. Ministerstwo uświadamia, że choroba nie musi być wyrokiem śmierci, a jej leczenie nie musi być żmudne, długotrwałe i bolesne. To właśnie profilaktyka daje obraz stanu naszego zdrowia.
 

Pakiety badań dla kobiet i mężczyzn

W ramach programu uruchomione zostały trzy rodzaje pakietów: skierowany do kobiet, skierowany do mężczyzn oraz pakiet wspólny.

Pakiety obejmują badania krwi pod kątem poziomu glukozy, cholesterolu, kwasu moczowego czy kreatyniny. Można wykonać morfologię ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, badanie moczu, badanie kału pod względem krwi utajonej, a także próby wątrobowe. Dodatkowo mężczyźni mają okazję poddać się badaniu antygenu PSA. Natomiast wspólny pakiet przewiduje bezpłatne pomiary ciśnienia, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, wskaźnika masy ciała BMI i miarowości rytmu serca.
 

Jak otrzymać skierowanie?

Skierowanie na badanie można otrzymać drogą elektroniczną bądź poprzez infolinię. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, gdzie należy wypełnić ankietę i wygenerować e-skierowanie, bądź zadzwonić na infolinię pod numerem 22 735 39 53, gdzie będzie można odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie.
 

Gdzie wykonać badania?

Po otrzymaniu skierowania należy udać się do punktu realizującego Program Profilaktyka 40 Plus, gdzie wykonane zostaną badania. Adresy punktów dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia. Najbliższe punkty dla mieszkańców Siechnic to punkty Diagnostyki we Wrocławiu (ul. Opolska 131 lub ul. Warszawska 2), w Oławie (ul. Bolesława Chrobrego 64A) lub Przychodnia Frontida (ul, Opolska 188, Wrocław).

Istotną informacją jest to, że skierowanie można uzyskać tylko raz, a do jego zrealizowania potrzebny jest dowód osobisty.