Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 21-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
19.11.2023

Nowa Elektrociepłownia w Siechnicach: Kotłownia szczytowo-rezerwowa uruchomiona

W dniu 17 listopada 2023 roku Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, będący częścią Grupy PGE Energia Ciepła, ogłosił uruchomienie kotłowni szczytowo-rezerwowej w ramach nowej elektrociepłowni w Siechnicach. To kluczowy krok w realizacji inwestycji, która ma zastąpić studwudziestoletni zakład oparty na węglu, wprowadzając nowoczesne i bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Ważne jest również, że udało się zakończyć tą część inwestycji przed szczytem sezonu grzewczego. Zobacz materiał TVP Wrocław.

Siechnice: Nowa Elektrociepłownia w Siechnicach: Kotłownia szczytowo-rezerwowa uruchomiona

Dominik Wadecki, prezes zarządu KOGENERACJI, podkreśla znaczenie oddanej do eksploatacji kotłowni szczytowo-rezerwowej jako istotnego etapu w przygotowaniach do uruchomienia elektrociepłowni. Ta nowa infrastruktura jest kluczowym gwarantem utrzymania dostaw ciepła w nadchodzącym sezonie grzewczym, co ma zasadnicze znaczenie dla mieszkańców regionu.

Oddana właśnie do eksploatacji kotłownia szczytowo-rezerwowa to istotny etap w przygotowaniach do uruchomienia nowej elektrociepłowni w Siechnicach. Już dziś jest ona gwarantem utrzymania dostaw ciepła w najbliższym sezonie grzewczym - podkreśla Dominik Wadecki, prezes zarządu KOGENERACJI. - Nasza inwestycja oparta jest na najlepszej dostępnej technologii i zapewni bezpieczeństwo i ciągłość dostaw oraz czystsze powietrze dla mieszkańców. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie
– dodaje Dominik Wadecki.

Nowa elektrociepłownia w Siechnicach to projekt niskoemisyjny, zastępujący przestarzały zakład węglowy. Źródłem zasilania będzie gaz ziemny. Jednostka składać się będzie z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła.
 

Uruchomienie kotłów szczytowo - rezerwowych

Kotły szczytowo-rezerwowe (KSR) odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu stabilności dostaw ciepła, zwłaszcza w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Działają one również jako rezerwa w przypadku ewentualnych awarii podstawowych urządzeń produkcyjnych, co zapewnia bezpieczeństwo systemu.

Proces uruchomienia kotłowni był skomplikowany i wymagał starannych przygotowań. Infrastruktura musiała zostać precyzyjnie zintegrowana z systemem rur dostarczających gaz do zakładu i wyprowadzających ciepło dla odbiorców. Po pierwszym uruchomieniu każdy z kotłów przeszedł proces optymalizacji i testów układów sterowania i zabezpieczeń. Dopiero po pomyślnym przejściu tych etapów kotłownia została przekazana do eksploatacji - czytamy w komunikacie spółki.
 

Nowa elektrociepłownia w Siechnicach - podstawowe dane

Nowa elektrociepłownia w Siechnicach planuje osiągnąć moc cieplną na poziomie 315 MWt (w porównaniu do obecnych 247 MWt) oraz moc elektryczną 179 MWe (w porównaniu do obecnych 100 MWe). Projekt uzyskał wsparcie finansowe z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2020, co świadczy o znaczeniu inwestycji dla obszaru priorytetowego Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

Nowa elektrociepłownia w Siechnicach jest zatem krokiem w kierunku zrównoważonego i efektywnego systemu dostaw ciepła, będąc jednocześnie inwestycją przyczyniającą się do ochrony środowiska i poprawy jakości życia mieszkańców regionu.
 

Nowa elektrociepłownia - materiał TVP Wrocław

Materiał o kolejnym etapie budowy elektrociepłowni w Siechnicach przedstawiony został w TVP Wrocław, w programie Fakty. Aby przejść do nagrania kliknij poniżej.

Zobacz też: Miejsca - Elektrociepłownia Czechnica