Bezpieczny wypoczynek nad wodą. O czym trzeba pamiętać?

Zobacz też:
Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem pobytu nad morzem, jeziorem czy innym zbiornikiem wodnym. Powinniśmy przestrzegać kluczowych zasad, takich jak:
- Nie skacz do wody w nieznanych Ci miejscach. Skoki "na główkę" są wyjątkowo niebezpieczne i mogą doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.
- Nie pływaj po alkoholu, ani innych używkach.
- Nie pływaj od razu po posiłku.
- Nie wchodź do wody rozgrzany. Pochlap swoje ciało wodą przed wejściem do wody. Unikniesz ryzyka wystąpienia wstrząsu termicznego.
- Nie wypływaj w nieznane Ci rejony, ani zbyt daleko od brzegu.
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli poczujesz się zmęczony - bezzwłocznie udaj się na brzeg.
- Nie pływaj w czasie złych warunków atmosferycznych - wiatru czy deszczu, najbardziej niebezpieczne mogą okazać się kąpiele w czasie burzy.
- Nie traktuj gumowych kół, materacy czy rękawków jako pewnego sprzętu ratunkowego. Służą one jedynie do zabawy przy brzegu.
- Nie wchodź do wody, gdy w okolicy nie ma innych ludzi. Jeśli coś Ci się stanie - nie będzie miał kto Cię uratować.
O zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą przypomina również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:
Dlaczego bezpieczeństwo nad wodą jest takie istotne?
Ogromna część wypadków śmiertelnych w okresie wakacyjnym spowodowana jest właśnie utonięciami. Podczas beztroskiej zabawy nad wodą zdarzają się też poważne urazy, które prowadzą do kalectwa. Przyczyną wielu z nich jest niestosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.
Istotnym tematem jest także opieka nad dziećmi w tym okresie. Chwila nieuwagi rodzica może doprowadzić do tragedii, a podczas relaksu nietrudno o rozkojarzenie.
A jeśli coś się stanie?
Jeżeli nad strzeżonym zbiornikiem wodnym, zauważymy topiącą się osobę, natychmiast trzeba wezwać ratownika, a następnie postępować według jego instrukcji, włączając w to telefon pod numer 112.
Kąpielisko w Siechnicach podczas sezonu strzeżone jest przez ratowników. Pamiętajmy że są oni po to, żeby dbać o nasze bezpieczeństwo - stosujmy się do ich uwag, a gdy tylko zobaczymy coś niepokojącego - zaalarmujmy ich.
Jeśli jednak w pobliżu nie ma ratownika, lub znajdujemy się nad niestrzeżonym zbiornikiem - należy bardzo uważnie wyciągnąć tonącego z wody, powiadomić służby ratunkowe oraz jak najszybciej przystąpić do Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej (RKO). Jeżeli w okolicy znajdują się inni ludzie - należy wyznaczać zadania konkretnym osobom (np. Pan w czerwonych bokserkach, niech zadzwoni na numer ratunkowy). Jak poprawnie wykonać RKO na osobie podtopionej?
- Należy położyć osobę podtopioną na twardym brzegu, daleko od wody oraz sprawdzić czy jest przytomna.
- Jeśli nie jest przytomna - udrożnić drogi oddechowe oraz sprawdzić, czy oddycha (robimy to trzema zmysłami - czujemy na swojej szyi oddech oraz go słyszymy, także obserwujemy unoszącą się klatkę piersiową). Jeżeli oddech nie występuje należy wykonać 5 wdechów wstępnych, kładziemy swoją rękę ze splecionymi palcami na mostek osoby poszkodowanej, a następnie wykonujemy 30 ucisków klatki piersiowej na głębokość około 5 cm.
- Wykonujemy naprzemiennie 2 wdechy i 30 uciśnięć do czasu gdy poszkodowany odzyska przytomność lub do momentu przyjazdu karetki pogotowia.
- Kiedy utracimy siłę poprzez długotrwałe uciskanie klatki piersiowej, można dokonać zmiany osoby wykonującej czynności ratunkowe - najlepiej jest zmieniać się co 3 cykle.
Pamiętaj! Wybieraj kąpieliska strzeżone. Jeśli wydarzy się wypadek, nie wahaj się pomóc, w twoich rękach leży ludzkie życie!
W minionym roku utonęło 456 osób
W 2019 roku według policyjnych statystyk w Polsce utonęło 456 osób. Znaczną większość stanowili mężczyźni - 407 ofiar. Najczęściej śmiertelnym wypadkom ulegają osoby dorosłe. Alarmujące jest również to, że 98 osób przed utonięciem spożywało alkohol. Do wypadków najczęściej dochodziło nad jeziorem i nad rzeką.