Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 22-01-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
19.08.2020

Policja ostrzega: Uwaga na oszustwa w czasie pandemii

Policja przestrzega przed oszustwami wykorzystującymi czas pandemii do okradania, wyłudzania pieniędzy lub danych osobowych. Zobacz na co warto uważać.

Siechnice: Policja ostrzega: Uwaga na oszustwa w czasie pandemii

Nowa odmiana oszustwa "na wnuczka"

W czasie epidemii pojawiła się nowa forma oszustw metodą "na wnuczka". Tym razem chodzi o opłacenie leczenia z koronawirusa. Oszuści dzwonią przede wszystkim do starszych osób i podszywają się pod krewnego, który tym razem znalazł się w szpitalu z powodu pandemii i zwraca się z prośbą o pilną pożyczkę. Potem do tej samej osoby dzwoni ktoś udający na przykład lekarza i to potwierdza. Ponadto argumentuje taką konieczność tym, że szpital jest w bardzo złej sytuacji finansowej. Pieniądze trzeba przekazać osobie, która się po nie zgłosi, bo przecież sam chory po nie nie przyjdzie. Oczywiście ślad po odbierającym gotówkę ginie, bo przejmują ją oszuści.
 

Fałszywe strony internetowe

W związku z koronawirusem pojawiają się także "fałszywe" strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta społecznościowe i e-maile, Sprzedawane są tam na przykład akcesoria ochronny osobistej przed epidemią. Często trzeba zapłacić z góry przelewem na wskazane konto, a zamówiony towar niestety nigdy nie trafia do odbiorców.
 

Udawane służby sanitarne i domokrążcy

Policja przestrzega również przed osobami podającymi się za pracowników służb sanitarnych, którzy rzekomo przeprowadzają dezynfekcję pomieszczeń, a tak w rzeczywistości okradają lokatorów. Nie należy również wpuszczać do domu domokrążców oferujących na przykład zioła, herbatki i amulety chroniące przed koronawirusem. Oszuści próbują również wyłudzać pieniądze pod pretekstem zbiórek gotówki związanych z epidemią.
 

Wyłudzanie danych

Niestety obawy przed zarażeniem wirusem wykorzystują też złodzieje danych. Udają różne organizację i wysyłają fałszywe informacje o tym, co zrobić, aby nie stać się ofiarą koronawirusa. Aby jednak się tego dowiedzieć należy otworzyć załącznik i podać swój adres mailowy i jego hasło. To pozwala przestępcom na wprowadzenie do naszego komputera złośliwego oprogramowanie, dzięki któremu uzyskują dostęp do wielu danych. Na przykład rachunku bankowego lub innych bardzo prywatnych informacji.
 

Informacje z oficjalnych źródeł

Policja apeluje również, aby informacje o koronawirusie czerpać z oficjalnych komunikatów, które znajdują się na stronach: ministerstwa zdrowia, GIS, WHO, NFZ, policji lub innych służb.

W gminie Siechnice według danych publikowanych przez Starostwo Powiatowe, na dzień 16 sierpnia 2020 r. odnotowano 20 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie na terenie powiatu wrocławskiego zakażonych jest 159 osób.

Reasumując, policja przypomina więc o kilku zasadach, które powinny być stosowane nie tylko w czasie pandemii:

  • zawsze zostawiaj mieszkanie lub dom zamknięte,
  • bądź czujny i stosuj bezpieczne praktyki korzystania z internetu,
  • zakupy w sieci rób rozważnie i bez pośpiechu,
  • naucz dzieci oraz przypomnij starszym o zasadach bezpieczeństwa w domu i przy korzystaniu z komputera.
     

Zobacz też:

Wczytuję komentarze...