Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 28-03-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
5.05.2021

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jak zadbać o nie podczas podróży autostradą?

Już za nieco ponad miesiąc rozpocznie się sezon wakacyjnych wyjazdów. Często trasa do miejsca docelowego prowadzić będzie przez autostrady. Warto przypomnieć sobie zasady podróżowania po tych drogach. Policjanci z wrocławskiej drogówki apelują o odpowiedzialne zachowanie i przypominają najważniejsze reguły korzystania z autostrad i dróg ekspresowych.

Siechnice: Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jak zadbać o nie podczas podróży autostradą?

Autostrada nie jest gwarancją bezpieczeństwa

Autostrada to droga pozbawiona sygnalizacji świetlnej, przejść dla pieszych, ostrych zakrętów i wielu innych elementów, które spotkamy w mieście. Wydawałoby się więc, że jazda nią może być łatwiejsza. Jednak czeka na niej wiele zagrożeń, a popełniony błąd m.in. z uwagi na prędkość jadących obok pojazdów, może mieć dużo poważniejsze skutki i konsekwencje niż ten sam błąd popełniony w trakcie jazdy przez miasto. Odcinkiem autostrady A4, który obsługują wrocławscy policjanci, można przemieszczać się z prędkością 140 km/h a w miejscach, gdzie wprowadzono ograniczenia 110 km/h.
 

Przestrzeganie przepisów, szczególna ostrożność i rozwaga

Niezależnie od rodzaju drogi, którą się poruszamy, najważniejsze jest bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Korzystając z dróg ekspresowych i autostrad należy zachować szczególną ostrożność, bo na takich drogach osiągamy większą prędkość niż w cyklu miejskim. Z pozoru wykonujemy identyczne manewry, ale w sytuacjach takich jak np. zmiana zajmowanego pasa ruchu czy gwałtowne hamowanie są one trudniejsze do wykonania.

Jest jednak kilka zachowań, które mają ogromny wpływ na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa:

  • Jazda z nadmierną prędkością powoduje wydłużenie drogi hamowania, a kierujący w przypadku konieczności gwałtownego obniżenia prędkości bądź całkowitego zatrzymania pojazdu, ma bardzo krótki czas na zareagowanie adekwatne do sytuacji.
  • Zawsze należy utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Co się zatem kryje pod pojęciem "bezpieczna odległość"? Jest to odległość, dzięki której unikniemy zderzenia w przypadku gwałtownego hamowania lub zatrzymania pojazdu jadącego przed nami.
  • Wjeżdżając na autostradę/drogę ekspresową musimy zrobić to w sposób bezpieczny i przede wszystkim dynamiczny. Pasy rozbiegowe są specjalnie na tyle długie, aby kierujący miał możliwość rozwinięcia odpowiedniej prędkości pojazdu, która umożliwi płynną zmianę pasa ruchu.
  • Jeżeli jedziemy już autostradą i widzimy w lusterku, że nikogo nie ma na lewym pasie ruchu, a znajdujący się przed nami na pasie rozbiegowym pojazd chce wjechać na autostradę, zmieńmy zajmowany prawy pas na lewy, aby umożliwić mu bezpieczny wjazd na autostradę.
  • W przypadku chęci wyprzedzenia innego pojazdu, nie podejmujmy się od razu wykonania manewru. Odczekajmy chwilę i uważnie patrzmy w lusterka, a dopiero po upewnieniu się, że na lewym pasie ruchu nie ma nadjeżdżającego pojazdu- rozpocznijmy wyprzedzanie.
  • Bezwzględnie należy pamiętać o korzystaniu z kierunkowskazów!
  • Jeśli jedziesz samochodem ciężarowym powyżej 3,5 tony, zwróć uwagę czy na odcinku drogi, na którym się znajdujesz, nie stoi znak B-26 informujący o zakazie wyprzedzania przez pojazdy Twojej kategorii!
  • Na Polskich drogach jest obowiązek jazdy prawostronnej. Obserwujmy otoczenie, ponieważ mogą pojawić się pojazdy jadące z wyższą prędkością i jadąc lewym pasem, możemy w znaczący sposób utrudnić ruch.
  • Zawsze należy korzystać z pasów bezpieczeństwa! One naprawdę ratują życie.
  • Nigdy w trakcie jazdy nie korzystajmy z telefonów, bez zestawów głośnomówiących!
  • Przed wyruszeniem w podróż sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Ważne jest, aby korzystać z opon dostosowanych do aktualnej pory roku. Dzięki sprawnemu oświetleniu zewnętrznemu pojazdu jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu, szczególnie po zmroku oraz w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza np. mgła, opady atmosferyczne.
  • W przypadku awarii pojazdu lub zdarzenia drogowego warto pamiętać o właściwym zachowaniu poza pojazdem. Jeśli jest to tylko możliwe, należy zjechać na pas awaryjny, najbliższy parking lub inne bezpieczne miejsce. Pod żadnym pozorem nie wolno chodzić po jezdni! Uszkodzony pojazd musi być oznakowany poprzez włączenie świateł awaryjnych i wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Kierujący oraz pasażerowie powinni opuścić pojazd i stanąć na poboczu w miejscu bezpiecznym, najlepiej za barierami energochłonnymi nieustanie obserwując otoczenie. Pamiętajmy, aby po zmierzchu stosować elementy odblaskowe.

na podstawie:
materiał prasowy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu