Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
12.05.2021

Różowa skrzyneczka w Gminie Siechnice

Akcja Różowa skrzyneczka to ogólnopolska inicjatywa, która zabiega o powszechny i bezpłatny dostęp do środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej dla kobiet podczas menstruacji. W naszej gminie również możemy znaleźć takie skrzynki.

Siechnice: Różowa skrzyneczka w Gminie Siechnice

Różowe skrzyneczki znajdują się w szkołach, uczelniach, urzędach, bibliotekach, centrach aktywności lokalnych, miejskich ośrodkach pomocy społecznej czy siedzibach stowarzyszeń w całej Polsce. Wypełnione są podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi.

Ta inicjatywa walczyć ma również z tabu dotyczącym miesiączki oraz ze społecznym wykluczeniem menstruacyjnym. Według statystyk 4%, czyli blisko 500 tysięcy kobiet menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy by zakupić środki higieniczne podczas miesiączki. Często osoby te nie mogą także liczyć na dostępność m.in. podpasek w toaletach instytucji publicznych. Odbiera to im prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią fizjologii.
 

Różowa skrzyneczka w Gminie Siechnice

Od kilku miesięcy różowa skrzyneczka funkcjonuje już w Szkole Podstawowej w Świętej Katarzynie. Kolejne 12 będzie wisieć w szkołach w Kotowicach, Świętej Katarzynie, Siechnicach, Żernikach Wrocławskich oraz u Sióstr Elżbietanek.

Aktualnie, do 31 maja trwa zbiórka podpasek do tych skrzyneczek. Zakupione środki higieniczne można zostawiać w:

Osoby, które chciałyby wesprzeć zakup kolejnych skrzynek do miejsc publicznych proszone są o kontakt z organizatorką akcji w naszej gminie Radną Katarzyną Nowak-Pokorny.