Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
2.05.2021

Skorzystaj z programu „Aktywny Samorząd” i uzyskaj dofinansowanie do protezy kończyny

Dobór dopasowanej protezy kończyny oraz nauka posługiwania się nią są jednym z najważniejszych etapów rehabilitacji po amputacji. Sprawna proteza umożliwia powrót do normalnego życia, a także podejmowania aktywności w życiu zawodowym i prywatnym. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Aktywny Samorząd jej zakup może być znacznie łatwiejszy, a rehabilitacja szybsza. Nabór wniosków w lokalnych Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie ruszył 1 marca 2021 r.

Siechnice: Skorzystaj z programu „Aktywny Samorząd” i uzyskaj dofinansowanie do protezy kończyny

Czym jest program PFRON „Aktywny Samorząd”?

Program pomocowy PFRON „Aktywny Samorząd” ma na celu wyeliminowanie barier i problemów, z jakimi muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami. Jego założenia obejmują wiele płaszczyzn – życia społecznego, aktywizacji zawodowej, edukacji, dostosowania przestrzeni życiowej do ograniczeń, jak też właśnie likwidacji barier w poruszaniu się.

Dowiedz się więcej o protezowaniu!

„Aktywny Samorząd” przewiduje finansową pomoc w zakupie protezy kończyny dolnej lub górnej z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Zgodnie z wytycznymi, może to być proteza na co najmniej III poziomie jakości. Z dofinansowaniem można więc zakupić:

a) protezę kończyny górnej:

  • z precyzyjnymi elementami mechanicznymi, estetycznym wykończeniem oraz nowoczesnym zawieszeniem. Proteza jest komfortowa w użytkowaniu i umożliwia usamodzielnienie się oraz podjęcie aktywności zawodowej. (III poziom jakości)
  • z elementami bioelektrycznymi lub protezę hybrydową (mechaniczno-bioelektryczną). Dzięki temu osoba po amputacji może sama sterować poszczególnymi elementami za pomocą impulsów z zachowanych grup mięśniowych. (IV poziom jakości).

b) protezę kończyny dolnej:

  • nowoczesną, z ruchomymi elementami, estetycznym wykończeniem oraz bardzo dobrym zawieszeniem w leju. Używanie takiej protezy daje możliwość sprawnego poruszania się i samodzielnego podjęcia aktywności zawodowej. (III poziom jakości).
  • Sterowanej cyfrowo i z lekkimi elementami nośnymi. Oprócz pełnej samodzielności proteza ta daje również możliwość podjęcia aktywności     sportowej. (IV poziom jakości)

Wnioski mogą składać osoby pełnoletnie, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, znacznym lub umiarkowanym, a także osoby z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej, lub częściowej niezdolności do pracy.
 

Najważniejsza jest ciągła rehabilitacja

Zakup nowoczesnej protezy kończyny często traktowany jest jako początek nowego życia. To doskonale, bo możliwość samodzielnego poruszania się lub – jeśli jest to proteza kończyny górnej – chwytania różnych przedmiotów wzmacnia determinację pacjentów i pozwala im odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Równie ważna jest jednak jednoczesna rehabilitacja pod okiem lekarza i doświadczonego fizjoterapeuty. Protezowanie jest bowiem procesem składającym się z wielu etapów. Tylko skomasowane wysiłki mogą dać najlepsze efekty.

W Rehacompleks zajmujemy się pomocą osobom z niepełnosprawnościami w powrocie do sprawności na wszystkich polach – także w zakresie finansowania, protezowania i rehabilitacji po amputacji. Skontaktuj się z nami!

Artykuł we współpracy z Partnerem