Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 30-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
17.05.2021

Więcej zieleni na rynku? Zmiany w zagospodarowaniu placu - Urząd Miejski ogłosił konsultacje

Ogródki gastronomiczne, dodatkowa zieleń, a może reprezentacyjny park miejski i parking podziemny za ratuszem? To wybrane propozycje, które pojawiają się w ankiecie dotyczącej zagospodarowania centrum Siechnic. Konsultacje prowadzone są w ramach ograniczenia efektu "miejskiej wyspy ciepła". Czym jest to zjawisko? Jak wziąć udział w konsultacjach?

Siechnice: Więcej zieleni na rynku? Zmiany w zagospodarowaniu placu -  Urząd Miejski ogłosił konsultacje
fot. Rynek w Siechnicach

Czym jest miejska wyspa ciepła?

Miejska wyspa ciepła to zjawisko polegające na nadmiernym nagrzewaniu się terenów w centrach miast. Termiczny dyskomfort spowodowany jest między innymi architekturą, wykorzystaniem nagrzewających się materiałów czy brakiem swobodnego przepływu powietrza. Nie bez znaczenia jest również niewystarczająca ilość zieleni oraz brak zacienionych miejsc.

W największych miastach Europy zdarza się, że różnice w temperaturze między obszarem w centrum i na peryferiach dochodzą nawet do 10-15 stopni Celsjusza. W mniejszych miejscowościach nie są to tak spektakularne wartości, jednak przeciwdziałanie "miejskiej wyspie ciepła" to także dbanie o komfort przebywania w przestrzeni publicznej w cieplejsze dni.
 

Konsultacje w Siechnicach - zagospodarowanie stref wokół Ratusza

W ramach konsultacji w Siechnicach wydzielono pięć stref: targowisko, plac przed ratuszem, plac obok i za ratuszem, teren zielony za ratuszem oraz teren wzdłuż budynku przy ul. Jana Pawła II 25-31 (osiedle Agata).

Targowisko i plac wzdłuż niego to nie tylko przestrzeń handlowa ale także miejsce spacerów. W okresie wiosennym i letnim funkcjonują tam foodtrucki oraz budki z lodami. Obecnie większość terenu wokół ratusza pokryta jest kostką betonową. W ankiecie pojawiają się m.in. pytania dotyczące powstania stałych punktów gastronomicznych, ogródków gastronomicznych, nasadzenia dodatkowej zieleni dającej cień, montaż elementów wykorzystujących wodę lub dodania małej architektury np. ławek.

Urząd pyta również o teren trawiasty i parking za ratuszem. Jak czytamy w ankiecie gmina planuje rozwijać w tej części funkcję rekreacyjną (np. reprezentacyjny park miejski) pozostawiając zieleń. Dodatkowo wybudowanie muszli koncertowej lub sceny letniej pozwoliłoby na organizację plenerowych wydarzeń.

W pozostałej części terenu za ratuszem znajduje się parking, w znacznej mierze wykorzystywany podczas pracy Urzędu Miejskiego. W jego miejscu mógłby pojawić się budynek komunalny z parkingiem podziemnym lub samodzielny parking podziemny.
 

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje trwają do 15 czerwca. Ankietę można pobrać ze strony Urzędu Miejskiego w Siechnicach (w sekcji załączniki). Dokument można przesłać elektronicznie, na adres [email protected] lub złożyć papierowo w kancelarii Urzędu Miejskiego w Siechnicach (lub skorzystać z urny wystawionej przed budynkiem). Ankieta jest również dostępna do pobrania w wersji papierowej w siedzibie urzędu.

---

Pierwsze plany centrum Siechnic autorstwa Pracowni Projektowej Maćków przedstawiały budynek ciągnący się od ul. Kościelnej. Kamień węgielny pod budowę Ratusza wmurowano 10 marca 2011 r. Podczas obchodów XV Dni Siechnic 25 maja 2012 roku miało miejsce uroczyste otwarcie budynku. Tworzenie centrum "od zera" to wielkie przedsięwzięcie w historii miejscowości.