Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 29-06-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
9.05.2021

Spis Powszechny. Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza. Uwaga na oszustwa

Na początku kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, w którym zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział jest obowiązkowy.  Podstawową formą jest samospis internetowy, uzupełniającą natomiast spis przez telefon. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą spisać się same, będą mogły zostać spisane przez rachmistrza spisowego. Zanim jednak skontaktuje się on z nimi telefonicznie, warto wyjaśnić - jak mieć pewność, że dzwoniący jest tym za kogo się rzeczywiście podaje?

Siechnice: Spis Powszechny. Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza. Uwaga na oszustwa

Spisujemy się tylko raz, przez Internet lub infolinię

Rachmistrzowie wyposażeni zostali w identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe. Zawiera on imię i nazwisko rachmistrza, numer identyfikacyjny, godło oraz informację o przetwarzaniu danych osobowych. Co ważne, aż do odwołania rachmistrz nie spisze nas osobiście w domu. Preferowany jest kontakt telefoniczny. 22 828 88 88 - to numer, z którego do nas zadzwoni.

Musimy jednak pamiętać, że jeśli zrealizowaliśmy obowiązek spisowy już wcześniej przez Internet lub poprzez infolinię spisową - nikt już nie będzie dzwonił do nas w tej sprawie. Bądźmy więc w takich sytuacjach czujni.
 

Podejrzane pytania

Zaalarmować powinny nas też pytania o zarobki, oszczędności, numery kont, czy dane do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych i powinny nas zaniepokoić.
 

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

Zawsze, w przypadku wątpliwości czy obaw dotyczących wiarygodności rachmistrza - powinniśmy poinformować o sytuacji Gminne Biuro Spisowe w miejscu swojego zamieszkania bądź też informację o incydencie przekazać poprzez infolinie spisową.

Sprawdzeniu tożsamości rachmistrza służy dedykowana strona, w której wpisujemy numer, nazwisko i numer identyfikatora. Już po chwili wiemy, kim jest osoba, która nawiązała z nami kontakt. Weryfikacja pozwoli nam mieć pewność, że dzwoniący rzeczywiści jest tym za kogo się podaje, a my - zgodnie z ustawą jesteśmy zobligowani do wskazania danych, o które zostaniemy przez rachmistrza poproszeni.

Pamiętajmy również, że wszystkie dane, które przekażemy rachmistrzowi w spisie, objęte są tajemnicą statystyczną. Oznacza to, że służą one jedynie zbiorczym analizom statystycznym, a osoba, która je od nas pozyskała zobowiązana jest do przestrzegania tajemnicy statystycznej, nam natomiast zapewniona zostaje pełna anonimowość.
 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa do 30 września. Pamiętajmy, że w razie podejrzeń mamy prawo zweryfikować rachmistrza. Więcej o spisie pisaliśmy w artykule Narodowy Spis Powszechny 2021: Do kiedy można się spisać? Na jakie pytania odpowiemy?