Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 23-05-2022
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
27.02.2022

Wojna na Ukrainie. Zbiórki darów, wsparcie uchodźców, punkt kontaktowy w Siechnicach [aktualizacja]

W obliczu trwającej wojny na Ukrainie powstaje wiele inicjatyw mających na celu pomoc obywatelom państwa zaatakowanego przez Rosję. W siedzibie starostwa powiatowego odbyło się spotkanie koordynujące działania na różnych szczeblach. Wsparcie deklarują zarówno władze państwowe, jednostki samorządowe, firmy, organizacje jak i osoby prywatne. Zobacz jak możesz pomóc.

Siechnice: Wojna na Ukrainie. Zbiórki darów, wsparcie uchodźców, punkt kontaktowy w Siechnicach [aktualizacja]

Aktualizacja (14.03.2022): Darowizny można wpłacać również na konto uruchomione przez Urząd Miejski. Pieniądze będą przeznaczone na pomoc uchodźcom przebywającym na terenie gminy. Numer rachunku to 47 9584 1092 2010 1000 0101 0178 (Bank Spółdzielczy w Oleśnicy Oddział w Siechnicach) w tytule przelewu należy wpisać "Darowizny na pomoc uchodźcom".

---------------

Aktualizacja (12.03.2022): Punkt zbiórki i wydawania darów przeniesiony został obok budynku urzędu, w lokalu obok Poczty Polskiej i cukierni Julka. Obowiązują nowe godziny otwarcia; pon - pt godz. 9:00 - 17:00, sob. godz. 9:00 - 15:00. Bieżące potrzeby dotyczące produktów ogłaszane są na drzwiach punktu.

---

Punkt kontaktowy dla uchodźców i mieszkańców

Istotną inicjatywą jest uruchomienie (od 28.02) przez Urząd Miejski w Siechnicach punktu kontaktowego dla uchodźców. Tam zarówno osoby uciekające z terenu wojny jak i ich bliscy w Polsce będą mogli uzyskać informację o możliwościach pomocy. Do punktu mogą się również zgłaszać mieszkańcy, którzy bezinteresownie chcą udzielić schronienia uchodźcom. Co ważne, pomoc odbywać się będzie bez barier językowych - obsługa punktu ma posługiwać się językiem polskim i ukraińskim.

Punkt działać będzie w godzinach pracy Urzędu Miejskiego (tj. pon., wt., czw., pt. w godzinach 7:10 - 15:10, śr. w godzinach 8:00 - 17:00). Z pracownikami będzie można skontaktować się telefonicznie pod numerem tel. 71/391 91 07 (w godzinach pracy urzędu) lub mailowo [email protected]siechnice.pl
 

Pomoc rzeczowa - gdzie przekazywać dary?

Oprócz wsparcia lokalowego czy organizacyjnego istotna jest również pomoc rzeczowa. Jak poinformował Urząd Miejski w Siechnicach od poniedziałku (28.02) uruchomione zostaną punkty zbiórki darów dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców:

  • Punkt zbiórki i wydawania darów przy Urzędzie Miejskim w Siechnicach (rynek, obok Poczty Polskiej i cukierni Julka, ul. Jana Pawła II 12, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00, w soboty godz. 9:00 - 15:00),
  • Centrum Kultury w Świętej Katarzynie (ul. Główna 82, pon., wt. ,czw. w godz. 8:00 - 20:00, śr., pt. w godz. 8:00 - 18:00),
  • W weekend, 26-27 lutego w godz. 8:00 - 22:00 prowadzona jest również zbiórka darów w siedzibie 3LP w Siechnicach (hale magazynowe przy ul. Kwiatkowskiego 24 w Siechnicach).

Tam zbierane będą pościel, koce, ręczniki, środki higieniczne i artykuły chemiczne, łóżka polowe, materace, karimaty, środki opatrunkowe. Do punktów można również przekazać żywność o długim terminie przydatności (np. konserwy, makarony, mąka, kasza, ryż, warzywa/owoce w puszkach, olej, cukier, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT). O bieżących potrzebach i punktach można dowiadywać się również w punkcie kontaktowym (71/391 91 07) lub oficjalnych komunikatach Urzędu, lub na ogłoszeniach na drzwiach punktu zbiórki.

Do wsparcia dla potrzebujących włączają się również lokalne szkoły. Drodzy Rodzice, chcąc pomóc i wesprzeć naszych Sąsiadów pragniemy prosić Państwa o przyłączenie się do zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla Uchodźców z Ukrainy. - informuje Dyrekcja i Grono Pedagogiczne SP nr 1.

Od poniedziałku 28.02.2022r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Siechnicach włącza się w ogólnopolską akcję wsparcia Narodu Ukraińskiego i rozpoczyna zbiórkę darów i najpotrzebniejszych rzeczy. W holu naszej Szkoły będą naszykowane kartony na żywność i inne artykuły pilnej potrzeby - czytamy w komunikacie:

Pomoc organizują też osoby indywidualne, w których otoczeniu znajdują się potrzebujący. Warto zwrócić uwagę na media społecznościowe, w których organizowane są zbiórki darów, czy lokale dla potrzebujących.
 

Pomoc finansowa - zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych

W tym trudnym czasie aktywne są również organizacje charytatywne. Pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy" Caritas Polska prowadzi zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone - m.in. na zakup żywności, środków higienicznych, koców, śpiworów, materaców. Sfinansowana ma być również pomoc psychologiczna.

Sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. Monitorujemy rozwój wypadków i będziemy określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi. Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem i mamy nadzieję, że dalsza inwazja Rosji zostanie zatrzymana.
- ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

Caritas prowadzi zbiórkę on-line. Wpłaty można przekazywać również tradycyjnie, na numery kont: (Bank PKO BP S.A). 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 lub (Bank Millenium S.A.) 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, tytułem UKRAINA.

Zbiórkę na pomoc dla Ukrainy prowadzi również Parafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP w Siechnicach, nr konta: 29 9584 1092 2010 1001 5418 0001, tytułem Ukraina.
 

Informacje dla obywateli Ukrainy / Інформація для біженців з України

Oficjalne informacje dla uchodźców i obywateli Ukrainy publikowane są w serwisie rządowym ua.gov.pl oraz na stronach MSWiA. / Офіційна інформація для біженців та громадян України: ua.gov.pl, MSWiA.

---

Ukraińcy stanowią istotną część naszej lokalnej społeczności. Szczególnie w tych dniach warto ze zrozumieniem i życzliwością spojrzeć na siebie wzajemnie, wyciągnąć pomocną dłoń. Jako mieszkańcy gminy mamy nadzieję, że ten trudny czas uda się przetrwać, a na Ukrainę powróci pokój.

  • Więcej
  • w kategorii inne