Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
10.08.2023

Uruchomienie kotłów w nowej elektrociepłowni - kolejny etap realizacji inwestycji

Na początku sierpnia można było dostrzec aktywność nowej elektrociepłowni. W ramach planu wdrożenia nowo zbudowanej elektrociepłowni gazowej w Siechnicach, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, będący częścią Grupy PGE Energia Ciepła, uruchomił cztery niskoemisyjne kotły szczytowo-rezerwowe. Uruchomienie tej inwestycji, zaplanowane na 2024 rok, przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 60 procent.

Siechnice: Uruchomienie kotłów w nowej elektrociepłowni - kolejny etap realizacji inwestycji
fot. Mat. prasowe Kogeneracja

Nowa, przyjazna dla środowiska inwestycja obejmuje blok gazowo-parowy i cztery kotły szczytowo-rezerwowe (KSR), zastępując dwudziestoletnią elektrociepłownię opartą na węglu. Gaz ziemny będzie źródłem energii, co przyczyni się do obniżenia emisji rocznej o 622 tysiące ton CO2, czyli o 61 procent. To również pozwoli na oszczędności energii pierwotnej na poziomie około 600 tysięcy MWh rocznie.

Uruchomienie kotłów KSR stanowi istotny etap realizacji tej kluczowej inwestycji w sektorze ciepła we Wrocławiu. Budowa nowej jednostki w Siechnicach wpisuje się w dekarbonizacyjne starania Grupy PGE, a także znacząco przyczyni się do celu KOGENERACJI, którym jest obniżenie emisji CO2 o 15 procent do 2026 roku - wyjaśnia Dominik Wadecki, prezes zarządu KOGENERACJI.

Kotły szczytowo-rezerwowe (KSR) działają w szczycie zapotrzebowania na ciepło, uzupełniając działanie bloku gazowo-parowego w sytuacjach braku zasobów. Pełnią również funkcję rezerwy w razie awarii głównych urządzeń produkcyjnych.

Uruchomienie kotłów wymagało skomplikowanych przygotowań, włączając integrację infrastruktury z systemem dostarczania gazu i ciepła. KSR-y stanowią kluczowy element tego układu, a także wymagało to dostarczenia 11 km gazociągu od stacji redukcyjnej w Sulimowie oraz 2 km sieci ciepłowniczej, aby zapewnić funkcjonowanie EC Czechnica-2.

Ze względu na znaczną masę kotłów, zostały one przetransportowane na teren elektrociepłowni przy użyciu platform. Każdy kocioł waży 85 ton. Następnie zostały umieszczone na specjalnych ramach i przy użyciu siłowników hydraulicznych przeniesione na docelowe pozycje. Montaż był skomplikowany ze względu na konieczność instalacji setek metrów rur, instalacji elektrycznych oraz różnego rodzaju zaworów i regulacji.

Po pierwszym uruchomieniu każdy kocioł przechodzi proces optymalizacji i testów sterowania oraz zabezpieczeń. Dopiero po spełnieniu wszystkich kryteriów, zostaną one dopuszczone do eksploatacji.

Na podstawie
Mat. prasowe Kogeneracja

  • Więcej
  • w kategorii inne