Miasto i Gmina Siechnice - Portal Mieszkańców. Aktualności, forum, komunikacja.

Portal Mieszkańców Siechnic

Wygenerowano: 24-06-2024
Termy Jakuba w Oławie
Reklama w serwisie · Kup banner online
9.08.2023

Kleszcze: Jak skutecznie reagować na ukąszenia?

Sezon letni, pełen pikników i wędrówek, niestety niesie ze sobą także potencjalne zagrożenie ze strony kleszczy. Te niewielkie stworzenia mogą być nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wiedza na temat tego, co robić w przypadku ukąszenia przez kleszcza, jest więc niezwykle istotna dla naszego zdrowia.

Siechnice: Kleszcze: Jak skutecznie reagować na ukąszenia?

Czego należy się wystrzegać?

Kleszcze to niewielkie, krwiopijne pasożyty, które czekają na swoje ofiary, siedząc na wysokości kilku centymetrów nad ziemią na trawie, krzewach czy liściach. Ich ulubione miejsca to tereny z wysoką roślinnością, takie jak lasy, łąki czy parki. Warto zwracać uwagę, zwłaszcza gdy wychodzimy na spacery w takie miejsca.

Jak uniknąć ukąszenia?

Podstawowym sposobem na ochronę przed kleszczami jest odpowiednie ubranie. Wskazane jest zakładanie długich spodni i koszulek z długim rękawem, a także butów zakrywających stopy. Ubranie powinno być jasne, aby łatwiej było dostrzec na nim kleszcza.

Co robić, gdy dojdzie do ukąszenia?

  1. Zachowaj spokój: Warto pamiętać, że nie każde ukąszenie kleszcza prowadzi do choroby.

  2. Usuń kleszcza: Wykorzystaj pęsetę lub specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Pamiętaj, aby chwycić kleszcza jak najbliżej skóry, aby usunąć go w całości.

  3. Dezynfekuj miejsce ukąszenia: Po usunięciu kleszcza, koniecznie zdezynfekuj miejsce ukąszenia.

  4. Obserwuj miejsce ukąszenia: Jeśli w ciągu kilku dni pojawia się czerwone kręgi lub inne niepokojące symptomy, skontaktuj się z lekarzem.

  5. Zabezpiecz kleszcza: Jeżeli to możliwe, przechowaj kleszcza w szczelnym pojemniku. Może to pomóc w diagnostyce, jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy choroby.

  6. Zgłoś ukąszenie: Informuj lokalną stację sanitarno-epidemiologiczną o miejscu i dacie ukąszenia, co pomoże monitorować rozprzestrzenianie się kleszczy w danej okolicy.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Ukąszenie przez kleszcza, szczególnie jeżeli nie udało się go usunąć całkowicie, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Szczególną czujność powinniśmy zachować, jeśli zauważymy takie objawy jak gorączka, ból głowy, ból stawów, zaczerwienienie czy obrzęk w miejscu ukąszenia. Mogą one bowiem wskazywać na zakażenie boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dbajmy o nasze bezpieczeństwo i stosujmy podstawowe zasady profilaktyki. Możemy cieszyć się letnimi spacerami bez niechcianych spotkań z kleszczami.

  • Więcej
  • w kategorii inne